Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tajemnica Westerplatte
Autor Wiadomość
Rafał_1982
Szeregowy

Wysłany: Śro 30 Paź, 2013   

Właśnie obejrzałem film. Nie mam zbyt dużo czasu na rozpisywanie się, więc powiem krótko i na temat.

Wrażenia pozytywne. Film zmontowany na dobrym poziomie, zwłaszcza jak na polskie warunki budżetowe. Co do szczegółów histrocznych się nie wypowiadam. Wiem, że będzie krytyka, że ten i tamten szczegół się nie zgdadza, że było inaczej, że mieli inne mundury, że wartownie stały w innym miejscu, że reżyser uprościł itp, ale..

ja patrzę na ten film inaczej. To nie jest dokument, ale wizja reżysera. Można się zgadzać, można polemizować, ale chyba faktycznie film próbuje pokazać tę drugą stronę "legendy". Też nie lubię szargania symboli, a zwłaszcza w celach komercyjnych i promocyjnych, ale uczciwie powiem, że nie czuję się w tej kwesti zdegustowany. Akcenty są rozłożone równomiernie. Bohaterstwo obrońców vs. świadomość beznadziejności sytuacji i konieczność podjęcia decyzji. Strach, lęk żołnierzy, wewnętrzne spory i zwątpienie vs. walka do końca, nadzieja że każdy dzień walki ma sens, poczucie obowiązku wobec ojczyzny, wiara do samego końca i chęć skopania tyłków "hitlerkom". Oczywiście nie oznacza to, że wszystko mi odpowiada, ale nie jesterm z gruntu czepialskich. Gdzieś tam nie słychać, co mówią, jakaś tam scena trochę przekoloryzowana. Nie wiem jak to faktycznie było z mjr Sucharskim, czy faktycznie miał takie silne "ataki"? Pewnie nikt tego do końca nie wie, ale powtarzam, to jest wizja reżysera i ja to akceptuję.

Naprawdę Panowie film warty obejrzenia. Nawet jeśli uznacie, że można było "zmontować" inaczej.

Tak naprawdę najbardziej się cieszę, że ktoś w ogóle sięga po tematy histroryczne, tym bardziej z kampani wrześniowej. W dzisiejszym kinie? W naszym pięknym kraju? Bez wątku miłosnego?

No właśnie, nie ma wątku miłosnego. Są dobre efekty komputerowe i całkiem dobra gra aktorska. Dla mnie warstawa histroczna ok. Montaż na dobrym poziomie. Animacje komputerowe oceniam bardzo pozytywnie.

Jednym słowem doceniam, cieszę się, mam nadzieję, że film stanie się przyczynkiem do czegoś więcej. Ciekaw jestem Waszych opinii.

Odpowiedz do tematu