Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload


Poprzedni temat «» Następny temat
"Wojsko Polskie" 1945-...
Autor Wiadomość
TKS
Plutonowy


Dołączył: 21 Cze 2006
Posty: 181
Wysłany: Pon 18 Lut, 2013   "Wojsko Polskie" 1945-...

Jako, że pojawił się ciekawy pomysł postaram się - w miarę moich sił i możliwości wrzucać tu efekty moich poszukiwań...

Z góry mówię - nie ręczę, iż dane będą w 100% pewnie (Dlatego prosiłby o uwagi i ew. korekty )
Bo i nie mam jak dojść do prawdziwych źródeł. (Wszystko z drugiej, trzeciej ręki )
Wojciech Zalewski napisał/a:
cierpliwy mam na czwarte :)
Mozna spokojnie zacząc od rozku 1945, albo innego "pewnego"
Ale ja nie wiem czy jestem aż taki wytrwały...
 
 
J E Y T
Podporucznik


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 559
Wysłany: Pon 18 Lut, 2013   

Coś pewnego to struktura WL w roku 2012 (Podawać z inspektoratem wsparcia? - bo to on zastąpił min. okręgi wojskowe Podawać komp. rozp. i inne małe pododdziały? )

16 Pomorska DZ - Elbląg
16 bdow - Elbląg

9 BKPanc - Braniewo (cała brygada)
1 bcz
2 bcz
3 bz
das
daplot


15 BZ - Giżycko
bdow Giżycko
1 bcz Orzysz
1bz Orzysz
2bz Giżycko
das Giżycko
daplot Giżycko
bsap Orzysz


20 BZ - Bartoszyce
bdow Bartoszyce
bcz Morąg
bz Bartoszyce
16bz Morąg
das Bartoszyce
dplot Bartoszyce

1 WBPanc Wesoła (Nie będę przecież pisał, że w Warszawie :P )
1 bdow Wesoła
1 bcz Wesoła
1 kbz Chełm
3 zbz Zamość
das - Chełm
daplot - Siedlce

11 LDKpanc - Żagań
11 bdow - Żagań

10 BKpanc - Świętoszów (cała Brygada )
10 bat dow
1 bcz
24 bz*
1 bz*
das
daplot

*Nie mogę napisać obok siebie słów "batalion" i "ułanow"/ "dragonów" - koszmar

34 BKPanc - Żagań (cala brygada)
bat dow
1 bbcz
1 fbcz
1 bz
das
daplot

17 BZ Międzyrzecz- Wędrzyn
bdow - Międzyrzecz
17 bz Międzyrzecz
7 bz Wędrzyn
15 bz Wędrzyn
7das Wędrzyn
daplot Wędrzyn
blog Wędrzyn
5bsap - Krosno odrzańskie

12 SDZ
12 bdow Szczecin

12 BZ - Szczecin
bdow - Szczecin
1bz Szczecin
3bz Stargard
14bz Stargard
das Choszczno
daplot Stargard
bsap Stargard

2 BZ - Złocieniec
bdow Złocieniec
bcz Czarne
1bz Złocieniec
2bz Złocieniec
das Złocieniec
dplot Złocieniec

7 BOW - Słupsk
7bdow Słupsk
1bz Lębork
2bz Słupsk
3bz Trzebiatów
das Słupsk
daplot Słupsk

jako OND

6 BPD - Kraków
6 bdow Kraków
6 bpd Gliwice
16 bpd Kraków
18 bpd Bielsko Biała
6 blog Kraków

25 BKPow - Tomaszów Maz. (będzie problem ją opisać - lata 1994/5-1999 )
25 bdow Tomaszów Maz
7 bkpow Tomaszów Maz
1 bkpow Leźnica Wielka
1 dywizjon lotniczy Leźnica Wielka
7 dywizjon lotniczy Nowy Glinnik
25 blog Tomaszów Maz

21 BSP - Rzeszów
21 bdow - Rzeszów
1 bsp - Rzeszów
5 bsp - Przemyśl
1 bcz- Żurawica
22 bsg - Kłodzko
14 das - Jarosław
21 daplot - Jarosław
21 blog - Rzeszów
16 bsap - Nisko

5 lpa - Sulechów
11 mpa - Węgorzewo
23 pa Bolesławiec

1 psap Brzeg
2 psap Kazuń
5 psap Szczecin

8 pplot- Koszalin
15 pplot Gołdap
4 pplot Czerwieńsk

2 pr Hrubieszów
9 pr Lidzbark Warmiński
18 pr Białystok

1 BLWL Inowrocław
49 Baza Lotnicza Pruszcz Gdański
56 Baza Lotnicza Inowrocław
Dywizjon rozpoznania powietrznego Mirosławiec


No i nieśmiertelny
2 Korpus Zmechanizowany
5 bat. dow Kraków

Jak widać - niby mała armia a dużo pisania
A gwarantuje że struktura z 2011 jest inna...
W 2000 jest zupełnie inna
a przed 1994 jest "pułkowa"

Nie wiem TKS czy nie rwiesz się z przysłowiową "motyką na słonce"
Z reformami od 1990 wzwyż ciężko się połapać (Ja nawet na 100% nie jestem pewien tego co tu podałem - np nie wiem co z 8 bWRE ) - a co dopiero z okresem powojennym - tam ciągle coś rozformowano i tworzono...
Najpierw była demobilizacja (lata 40), by w latach 50tych rozbudowywać i mieć najliczniejsze LWP.
Dopiero tak połowa lat 60tych to okres w miarę stabilnej struktury...

No chyba, ze masz dostęp do archiwów...
 
 
J E Y T
Podporucznik


Dołączył: 24 Lis 2005
Posty: 559
Wysłany: Nie 24 Lut, 2013   

Organizacja LWP w 1988 r.
Warszawski Okręg Wojskowy• Dowództwo Warszawskiego Okręgu Wojskowego 4 Armia (Warszawa)
1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki (Legionowo)
1 praski pułk zmechanizowany (Wesoła)
2 berliński pułk zmechanizowany (Skierniewice)
3 berliński pułk zmechanizowany (Ciechanów)
1 berliński pułk artylerii (Bartoszyce)
1 darnicki pułk artylerii przeciwlotniczej (Modlin)
3 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Romualda Traugutta (Lublin)
7 pułk zmechanizowany (Lublin)
8 pułk zmechanizowany (Hrubieszów)
45 pułk zmechanizowany (Siedlce)
5 pułk czołgów (Włodawa)
3 pułk artylerii (Chełm)
18 dywizjon artylerii przeciwlotniczej (Siedlce)
9 Dywizja Zmechanizowana (Rzeszów)
4 pułk zmechanizowany (Kielce)
14 pułk zmechanizowany (Tarnów)
30 pułk zmechanizowany (Rzeszów)
26 pułk czołgów (Sanok)
40 pułk artylerii (Jarosław)
23 dywizjon artylerii przeciwlotniczej (Jarosłąw)
15 Dywizja Zmechanizowana im. Gwardii Ludowej (Olsztyn)
37 pułk zmechanizowany (Morąg)
50 pułk zmechanizowany (Lidzbark)
75 pułk zmechanizowany (Bartoszyce)
9 pułk artylerii (Olsztyn)
46 pułk artylerii przeciwlotniczej (Olsztyn)
6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa (Kraków)
6 batalion powietrznodesantowy (Niepołomice)
8 batalion zaopatrzenia (Kraków)
10 batalion powietrznodesantowy (Kraków - Rząska)
16 batalion powietrznodesantowy (Kraków)
18 batalion powietrznodesantowy (Bielsko Biała)
5 dywizjon artylerii mieszanej (Kraków - Wola Justowska)
26 dywizjon artylerii przeciwlotniczej (Kraków - Rząska)
1 Warszawska Brygada Artylerii Armat (Węgorzewo)
32 Brygada Artylerii /Rakiet Operacyjno Taktycznych/ (Orzysz)
2 Warszawska Brygada Saperów (Kazuń)
15 pułk artylerii przeciwlotniczej (Gołdap)
1 mazowiecki pułk ochrony (Góra Kalwaria)
14 mazurski pułk ochrony (Olsztyn)
5 pułk strzelców podhalańskich (Kraków)
80 dywizjon artylerii przeciwpancernej (Suwałki)
48 kompania specjalna (Kraków)
Pomorski Okręg Wojskowy
• Dowództwo Pomorskiego Okręgu Wojskowego 1Armia (Bydgoszcz)
16 Kaszubska Dywizja Pancerna (Elbląg)
1 pułk czołgów (Elbląg)
51 pułk czołgów (Braniewo)
60 pułk czołgów (Elbląg)
55 pułk zmechanizowany (Braniewo)
16 pułk artylerii (Braniewo)
13 pułk artylerii przeciwlotniczej (Elbląg)
20 Warszawska Dywizja Pancerna im. marsz. Konstantego Rokossowskiego (Szczecinek)
24 pułk czołgów (Stargard)
28 pułk czołgów (Czarne)
68 pułk czołgów (Budowo)
49 pułk zmechanizowany (Wałcz)
36 pułk artylerii (Budowo)
75 pułk artylerii przeciwlotniczej (Rogowo)
8 Drezdeńska Dywizja Zmechanizowana im. Bartosza Głowackiego (Koszalin)
28 pułk zmechanizowany (Kołobrzeg)
32 pułk zmechanizowany (Kołobrzeg)
36 łużycki pułk zmechanizowany (Trzebiatów)
16 pułk czołgów (Słupsk)
4 pułk artylerii (Kołobrzeg)
83 pułk artylerii przeciwlotniczej (Koszalin)
Dywizja Zmechanizowana im. Armii Ludowej (Szczecin)  5 kołobrzeski pułk zmechanizowany im. Otokara Jarosza (Szczecin)
9 zaodrzański pułk zmechanizowany (Stargard)
41 pułk zmechanizowany im mjr. Lachowicza (Szczecin)
25 pułk czołgów (Szczecin)
2 pułk artylerii (Szczecin)
124 pułk artylerii przeciwlotniczej (Szczecin)
7 Łużycka Dywizja Desantowa (Gdańsk)
4 pułk desantowy (Lębork)
34 pułk desantowy (Słupsk)
35 pułk desantowy (Gdańsk)
11 batalion czołgów (Słupsk)
6 Warszawska Brygada Artylerii Armat (Toruń)
7 Brygada Artylerii (Toruń)
2 Pomorska Brygada Artylerii/Rakiet Operacyjno-Taktycznych/(Choszczno)
5 Mazurska Brygada Saperów (Szczecin)
14 sudecki pułk artylerii przeciwpancernej (Kwidzyń)
56 kompania specjalna (Dziwnów)
Śląski Okręg Wojskowy
• Dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego 2 Armia (Wrocław)
5 Saska Dywizja Pancerna im. gen. bryg. Aleksandra Waszkiewicza (Gubin)
23 pułk czołgów (Słubice)
27 Pułk Czołgów im. Niemieckich Bojowników Antyfaszystowskich (Gubin)
73 pułk czołgów (Gubin)
13 pułk zmechanizowany (Kożuchów)
113 pułk artylerii (Kostrzyń)
5 pułk artylerii przeciwlotniczej (Gubin)
2 batalion rozpoznawczy (Gubin)
10 Sudecka Dywizja Pancerna im. Bohaterów Armii Radzieckiej (Opole)
2 pułk czołgów (Opole)
10 pułk czołgów (Opole)
13 pułk czołgów (Opole)
25 pułk zmechanizowany (Opole)
39 pułk artylerii (Tarnowskie Góry)
18 Pułk artylerii przeciwlotniczej (Jelenia Góra)
11 Drezdeńska Dywizja Pancerna (Żagań)
3 pułk czołgów (Żagań)
8 pułk czołgów (Żagań)
29 pułk czołgów (Żagań)
42 pułk zmechanizowany (Żary)
33 pułk artylerii (Żary)
66 Pułk artylerii przeciwlotniczej (Bolesławiec)
2 Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Gen. Henryka Dąbrowskiego (Nysa)
6 pułk zmechanizowany (Częstochowa)
27 pułk zmechanizowany (Kłocko)
33 pułk zmechanizowany (Nysa)
15 pułk czołgów (Gliwice)
37 pułk artylerii (Kędzierzyn Koźle)
99 pułk artylerii przeciwlotniczej (Ząbkowice Śląskie)
4 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Jana Kilińskiego (Krosno Odrzańskie)
11 złotowski pułk zmechanizowany (Krosno)
12 pułk zmechanizowany (Gorzów)
17 pułk zmechanizowany (Międzyrzecz)
18 pułk czołgów (Wędrzyn)
22 pułk artylerii (Sulechów)
128 pułk artylerii przeciwlotniczej (Czerwieńsk)
5 Pomorska Brygada Artylerii Armat (Głogów)
3 Warszawska Brygada Artylerii /Rakiet Operacyjno Raktycznych/ (Biedrusko)
18 Brygada Artylerii /Rakiet Operacyjno Raktycznych/ (Bolesławiec)
20 pułk artylerii przeciwpancernej (Pleszew)
91 wejherowski pułk artylerii przeciwpancernej (Gniezno)
1 Warszawska Brygada Saperów (Brzeg)
4 Łużycka Brygada Saperów (Gorzów Wielkopolski)
• 1 batalion szturmowy (Lubliniec)
• 62 kompania specjalna (Bolesławiec)
Wojska Lotnicze
• Dowództwo Wojsk Lotniczych Poznań
4 Pomorska Dywizja Lotnictwa Myśliwskiego (Malbork)
2 Brandenburska Dywizja Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego (Piła)
3 Brandenburska Dywizja Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego (Świdwin)
3 pułk lotnictwa myśliwsko bombowego (Bydgoszcz)
8 pułk lotnictwa mysliwsko bombowego (Mirosławiec)
40 pułk lotnictwa mysliwsko bombowego (Świdwin)
61 lotniczy pułk szkolno-bojowy (Biała Podlaska)
58 lotniczy pułk szkolny (Dęblin)
60 lotniczy pułk szkolny (Radom)
13 pułk lotnictwa transportowego (Kraków)
32 pułk lotnictwa rozpoznania taktycznego (Sochaczew)
49 pułk śmigłowców bojowych (Pruszcz Gd.)
56 pułk śmigłowców bojowych (Inowrocław)
37 pułk śmigłowców transportowych (Łęczyca)
36 specjalny pułk lotnictwa transportowego (Warszawa)
Wojska Obrony Powietrznej Kraju
• Dowództwo Wojsk Obrony Powietrznej Kraju Warszawa
1 Korpus Obrony Powietrznej Kraju (Warszawa)
3 Łużycka Brygada Artylerii OPK (Warszawa)
1 pułk lotnictwa myśliwskiego OPK "Warszawa" (Mińsk Maz.)
10 pułk lotnictwa myśliwskiego OPK (Łask)
2 Korpus Obrony Powietrznej Kraju (Bydgoszcz)
4 Brygada Artylerii OPK (Gdynia)
26 Brygada Artylerii OPK (Gryfice)
28 pułk lotnictwa myśliwskiego OPK (Słupsk)
34 pułk lotnictwa myśliwskiego OPK (Gdynia)
3 Korpus Obrony Powietrznej Kraju (Wrocław)
1 Brygada Artylerii OPK (Bytom)
79 samodzielny pułk artylerii OPK (Poznań)
11 brandenburski pułk lotnictwa myśliwskiego OPK (Wrocław)
62 pułk lotnictwa myśliwskiego OPK (Poznań)
Marynarka Wojenna
• Dowództwo Marynarki Wojennej Gdynia
3 Flotylla Okrętów Gdynia Oksywie
8 Foltylla Obrony Wybrzeża Świnoujście
9 Foltylla Obrony Wybrzeża Hel
Morska Brygada Okrętów Pogranicza Gdańsk
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9