Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload


Poprzedni temat «» Następny temat
B) Bitwa smoleńska sierpień 1941
Autor Wiadomość
Krzysztof
Porucznik


Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 841
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   B) Bitwa smoleńska sierpień 1941

Krzysztof
Smoleńsk 1941- Bitwa Czekistów

Cała opowieść o tym mało znanym starciu zaczyna się 22 czerwca 1941 roku…
Tego dnia Niemcy uderzyli Białoruś z granicy IV Rozbioru polski dokonanego jesienią 1939 roku. Siły niemieckie dwustronnym manewrem z północy z rejonu występu suwalskiego i jednocześnie z południa z rejonu Brześcia rozbili i odepchnęli skrzydłowe armie sowieckie: 3. Armię i 4. Armię i zarazem okrążyli 10. Armię i 13. Armię pod Mińskiem i Białymstokiem. Na uderzających Niemców uderzyły korpusy zmechanizowane sowieckiego Frontu Zachodniego jednak zostały rozbite i wszystkie wojska sowieckie zaczęły uciekać w kierunku wschodnim i w ugrupowaniu sowieckim powstała wielka luka, w którą weszły niemieckie jednostki szybkie . Dowództwo Grupy Armii „Środek” nie czekając na oczyszczenie kotła mińskiego z jednostek sowieckich ponownie zastosowała manewr obustronnego okrążenia swymi dwoma grupami pancernymi. Celem tego śmiałego ataku był Smoleńsk. Dlaczego Smoleńsk? Miasto Smoleńsk miało i ma kluczowe znaczenie strategiczne ponieważ jest położone na pomoście lądowym pomiędzy Dnieprem a Dźwiną przez, który wiedzie najkrótsza droga do Moskwy. Każda armia na przestrzeni dziejów chcąca zdobyć stolicę ZSRR czy Rosji musiała najpierw zdobyć Smoleńsk.
Zarysowałem tutaj ogólną sytuację i znaczenie Smoleńska. Teraz chciałbym zwrócić uwagę na to jak na bezprecedensową klęskę swoich wojsk zareagowało kierownictwo państwa sowieckiego a ściślej mówiąc Stalin. Jak wiadomo wojska Armii Czerwonej wycofywały się w nieładzie na wschód a sytuacja była wręcz krytyczna. Stalin musiał temu zaradzić jeśli chciał powstrzymać ucieczkę swoich wojsk. Miał do dyspozycji jedno doskonałe narzędzie. Tym narzędziem był aparat terroru Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych zwanego potocznie NKWD.
Dalszy ciąg wymaga krótkiego wyjaśnienia czym było NKWD z czym to się je pokrótce. Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych obejmował swym oddziaływaniem wszystkie dziedziny życia w sowieckim państwie. Gdy czyta się i bada dokumenty NKWD to rzuca się od razu w oczy że ta cała organizacja przypomina taką rozgałęzioną sieć na kształt plastrów miodu jak w ulu, które to plastry oplatają cały organizm państwa sowieckiego. W tym ulu są robotnice czyli szeregowi funkcjonariusze NKWD i królowe-matki czyli komisarze sterujący pracą ula Jeśli chodzi o samą strukturę NKWD to można wyróżnić trzy główne części funkcjonalne aparatu NKWD które dzielą się dalej na mniejsze części. Pierwsza część to Główny Zarząd Bezpieczeństwa Państwowego który właściwie pełni rolę centrali decyzyjnej NKWD jego głowę. Zarząd ten zajmuje się wywiadem kontrwywiadem, inwigilacją obywateli, prowadzi obserwacje podejrzanych, prowadzi śledztwa. Drugą grupą to zarządy skupione wokół Głównego Zarządu obozowego to mięśnie siła robocza NKWD. W ramach tego zarządu, który wykorzystuje pracę więźniów są przeróżne zarządy. Istniały tak więc zarządy, których więźniowie budują rafinerie wydobywają węgiel. metale kolorowe budują tamy lotniska, drogi, huty.
Trzecia Grupa zarządów to wojska NKWD i zmilitaryzowane służby jak np. straż pożarna i milicja. Wojskami NKWD dowodzi zastępca Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych do spraw Wojsk gen lejtnant wojsk NKWD Iwan Maslennikow. Jest pięć głównych zarządów wojsk.
Pierwszy to zarząd Wojsk operacyjnych pod dowództwem pracowitego i zdolnego organizacyjnie gen lejtnanta Pawła Artiemiewa złożony z pułków strzelców zmotoryzowanych i jednostek posiadających czołgi zgrupowanych w zmotoryzowanych dywizjach strzeleckich.
Drugi zarząd najliczniejszy liczbowo to Zarząd Wojsk Pogranicznych NKWD którego ponury szef jest wsławiony „administracyjnym” okrucieństwem wobec polskich oficerów przetrzymywanych w Katyniu Starobielsku i Ostaszkowie był generał major NKWD Nikołaj Jacenko . Jest to straż graniczna, która pilnuje całej granicy ZSRR. Wojska Pograniczne dzielą się na okręgi na oddziały straży granicznej, oddziały straży granicznej na komendantury. Komendantury na strażnice i posterunki. Oddziały pograniczne prowadzą również płytki wywiad wojskowy na terytorium ościennych państwa. Wojska pograniczne NKWD posiadają własne siły morskie i lotnictwo choć skromne w swej wielkości.
Trzeci Zarząd to wojska NKWD do ochrony szlaków kolejowych kierowany gen majora NKWD Aleksandra Guljewa. którego jednostki pilnują kluczowych obiektów kolejowych takich jak dworce, tunele. Bocznice składy kolejowe . Są one rozmieszczone wzdłuż linii kolejowych pułkami, które są połączone w dywizję. Łączność pomiędzy pułkami zapewniają pociągi pancerne które te pułki mają na swoim składzie.
Czwarty Zarząd to Wojska NKWD do ochrony przedsiębiorstw przemysłowych dowodzi nim również przystojny blondyn o rysach amanta z wojennych filmów z wytwórni Mosfilm gen major NKWD Aleksandr Guljew. One również dzielą się na pułki które łączą się w dywizje i pilnują obiektów przemysłowych.
Piąty Zarząd to Wojska Konwojowe NKWD władany niepodzielnie przez sprytnego i inteligentnego gen majora NKWD Władimira Szarapowa które oddziały zajmują się konwojowaniem jeńców do obozów jenieckich. Główny Zarząd Obozowy GuŁag NKWD również posiada swój miecz czyli Wojska Dozorowe NKWD Gułagu to jest tzw. Wojenirizowaną Ochranę (WOCHR) i wojska konwojowe NKWD GZO Gułagu. Podsumowując wojska NKWD wcale nie są przypisane do swoich zadań jakie sugerowałaby w nazwa zarządu mogą uczestniczyć w walce na pierwszej linii i często to robią
Tak więc Stalin Będąc w katastrofalnej sytuacji ma dwie siły do wykorzystania Wojska NKWD i więźniów w obozach Gułagu. Ale na tym nie koniec więźniowie i Wojska NKWD nie wystarczą trzeba usztywnić Armię Czerwoną.
W czerwcu Wojska Pograniczne Okręgu Białoruskiego po krótkich walkach wycofują się z nad granicy. NKWD wprowadza plan mobilizacyjny i przekształca wojska Ochrony Pogranicza w wojska do ochrony tyłów Walczącej Armii Czerwonej . Ta nazwa to eufemizm naprawdę są to wojska zaporowe a pułki pograniczne je tworzące otrzymują nazwę zaporowych pułków pogranicznych. Mają jedno zadanie nie dopuścić do odwrotu wojsk Armii Czerwonej włącznie z użyciem siły wobec wycofujących się. Tworzą one pas zaporowy na tyłach armii i frontów w którym są panami życia i śmierci żołnierzy
Wojska Zaporowe NKWD to nie wszystko scentralizowany zostaje Kontrwywiad Armii Czerwonej czyli Trzecie Zarządu Ludowego Komisariatu Obrony czyli Ministerstwa Wojny. Kontrwywiad staję się tzw. Zarządem Specjalnym (Osobyj Otdieł). Oficerowie kontrwywiadu posiadają własne poddziały NKWD osłony kontrwywiadowczej. W dywizji jest pluton, W armii kompania a we froncie batalion.
Tak więc by przywrócić porządek w Armii Stalin posiada Wojska NKWD Wojska tworzone z więźniów i aparat terroru wobec własnej armii.

Zostaje rzucony do walki już przygotowany przed 22 czerwca 1941 roku Drugi Rzut Strategiczny złożony z 16 Armii, 19 Armii, 20 Armii, 21 Armii, 22 Armii, Dywizje karne tworzące ten rzut na który składają się w 50-60 % w więźniów wypuszczeni z Gułagów. Tych żołnierzy co prawda wypuszczono ale dalej byli więźniami po wojnie jeśli przeżyli to wracali do łagrów. Ten drugi rzut zostaje dowieziony w połowie lipca na Białoruś na linie Dniepru i z marszu prosto z eszelonów kolejowych naciera na Niemców atakujących na Smoleńsk. Armie szesnasta, dziewiętnasta i dwudziesta zostają okrążone wokół Smoleńska. I trzeba je teraz wyrwać z okrążenia niemieckiego na zachód od Smoleńska
Wtedy jest czas na wysłanie do walki wojsk NKWD. Musimy tu cofnąć sie do tyłu w czasie do 26 czerwca 1941 roku gdy Ławrentij Beria wydaje rozkaz by Zarządy Wojsk NKWD wydzieliły kadrę po 1500 ludzi (w tym 500 oficerów) na nowotworzone dywizje strzeleckie. 27 czerwca Beria wydaje kolejny rozkaz w którym rozkazuje że wzmocnić kadrą NKWD 15 dywizji strzeleckich. Najwięcej kadry dla tych dywizji przekazują wojska pograniczne NKWD w sumie zarządy wojsk NKWD przekazują ok. 30 tys. osób do Armii Czerwonej. Dywizje są formowane w miastach wokół Moskwy w Moskiewskim Okręgu Wojskowym. Sprawą ich uzbrojenia zajmuje się Zastępca Ludowego Komisarza do spraw wojsk generał lejtenant Iwan Maslennikow i szef Zarządu Zaopatrzenia NKWD gen major Aleksandr Wurgaft, którzy doglądają wyposażenia tych dywizję w czołgi T-38 i T-40 i samochody pancerne BA-10 BA-20. armaty przeciwlotnicze 25 i 85 mm. Z magazynów z całego kraju zostają przekierowane transporty z amunicja i bronią z takich miejsc jak Połtawa i Chabarowsk, Kojdanowo . Decyduje o tym posunięciu Wiaczesław Mołotow jako wiceprzewodniczący Państwowego Komitetu Obrony
Z tych dywizji zostają utworzone armię 29 Armia NKWD na czele z barczystym i zdecydowanym generałem lejtnantem NKWD Maslennikowem, 30 Armię na czele z niepozornym generałem majorem wojsk pogranicznych NKWD Władimirem Chomienką. 31 Armię na czele z gen majorem NKWD zwalistym o pięknej i masywnej szczęce Wasilijem Dałmatowem, oraz 34 Armię na czele z tajemniczym brygadjerem Nikołajem Proninem szybko zastąpionym przez pechowego generała majora RKKA (Armii Czerwonej Kuźmę Kaczanowa
Utworzono oprócz tego 24 Armię Karną na czele z drobnej postury i o delikatnych rysach twarzy generałem lejtnantem NKWD Konstantym Rakutinem. Co ciekawe w ramach 24 Armii Karnej znajdowała się 248 Rosyjska-Polska Dywizja Strzelecka której rdzeń dowódczy i podoficerski składał się z kadry wojsk NKWD pod dowództwem niezapomnianego i charakterystycznego w zachowaniu generała GRU Karola „Waltera” Świerczewskiego i która również posiadała batalion karny złożony z zeków-Polaków zesłanych do ZSRR w latach 1939-1941. 28 Armią z bohaterskim generałem Władimirem Kaczałowem. oraz 16 Armia Karną drugiego formowania pod dowództwem niedawno wypuszczonego więźnia Łubianki gen Konstantego Rokossowskiego Zostały utworzone dwie 32 Armią Karną na czele z wsławionym „administracyjnym konwojowaniem” polskich jeńców w 1940 roku na miejsce straceń w Katyniu generałem wojsk konwojowych NKWD Dmitrijem Onufrienką oraz 33 Armia Karną na czele z odważnym i postawnym brunetem posiadaczem eleganckiego zabójczego małego wąsika generałem majorem Michaiłem Jefriemowem.
Armie zostają ustawione w dwóch rzutach. W pierwszej linii mają nacierać na Smoleńsk w celu jego deblokady Armie Frontu Armii Rezerwowych NKWD na czele z generałem lejtnantem wojsk pogranicznych NKWD o zwinnej sylwetce i chłodnej zamkniętej twarzy Iwanem Bogdanowem i jego zastępcą komisarzem bezpieczeństwa państwowego NKWD III stopnia o demonicznym wyrazie twarzy Siergiejem Krugłowem składający się z 29 A, 30 A , 16 A, 28 A i 24 A . Na zapleczu powstaje w rejonie Wiaźmy i Rżewa Front Linii Możajskiej którym dowodzi wysoki i postawny gen lejtnant NKWD Paweł Artiemiew jednocześnie będący dowódcą Moskiewskiego Okręgu Wojskowego składający się z 31 A, 32 , 33 A, 34 A. Z tyłu za Frontem Armii Rezerwowych NKWD zostaje umieszczona grupa wojsk NKWD do ochrony tyłów Specjalnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej czyli Frontu Armii Rezerwowych NKWD pod dowództwem dość tajemniczego i mało znanego gen mjr NKWD Iwana Ljubego.
Była to specjalna grupa Wojsk NKWD której dowódcy podporządkowano wojska pograniczne NKWD, wojska do ochrony kolei NKWD, wojska NKWD do ochrony obiektów przemysłowych i wojska konwojowe konwojowych znajdujące się w obwodach smoleńskim witebskim kalinińskim, homelskim, czernihowskim, mohylewskim i orłowskim
Front Armii Rezerwowych NKWD ma za zadanie uwolnić okrążone armie sowieckie pod Smoleńskiem. Z północy na Smoleńsk nacierają 29 Armia NKWD i 30 Armia NKWD, w środku ugrupowania sowieckiego prosto na Smoleńsk posuwa się 16 Armia Karna Rokossowskiego Z południa nacierają na Smoleńsk 24 Armia Karna , 28 Armia Karna Jak przebiega to uderzenie. Północna ramię kleszczy utyka po przebyciu kilkudziesięciu kilometrów jednak wikłała się w bardzo ciężkie walki w zalesionym i podmokłym pełnym jezior terenie. 16 Armia szarmanckiego dla pań ze swoich kręgów towarzyskich Gen Rokossowskiego również rusza się lekko do przodu i według historyków sowieckich umożliwia wyjście z okrążenia części okrążonych wojsk 16 Armii pierwszego formowania z nieustępliwym o mocnym charakterze gen lejtnancie Michaiła Łukinie , 19 Armii i 20 Armii. Niemieccy historycy twierdzą że Niemcy wzięli do niewoli wszystkich żołnierzy sowieckich którzy zostali okrążeni w kotle Najbardziej sukcesów ma 28 Armia Karna gen Kaczałowa. Zostaje jednak okrążona ze skrzydeł przez niemiecki atak zmotoryzowanej piechoty a jej dzielny dowódca ginie dowodząc walką z czołgu. Tak wiec sukces jest połowiczny aczkolwiek ten twardy odpór dany niemieckim grupom pancernym drugiej i trzeciej Grupie Armii „Środek” powoduje zatrzymanie ich czołgów zaraz za Smoleńskiem dyskusje w Niemieckim Naczelnym Dowództwie zmianę planów Adolfa Hitlera i który decyduje się nie uderzać z marszu na Moskwę tylko uderzyć na Południe na Kijów i Łubnie na lewobrzeżnej Ukrainie. Zatem oddziały karne i oddziały wzmocnione wojskami NKWD ratują Stalina z tej arcytrudnej sytuacji strategicznej powstałej czerwcu i początku lipca . Nie jest oto jednak najważniejsze. Ważniejsze jest to że w tych lipcowych dniach zastosowano pewne posunięcia, które charakteryzowały cały okres walk niemiecko-sowieckich w latach 1941-1943. W dalszych walkach z Niemcami Stalin wzmacniał dalej Armię Czerwoną kadrą pochodzącą z wojsk NKWD po drugie wszechstronnie i skutecznie używał przemocy wobec żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej by wymusić na niej posuwanie się do przodu i prowadzenie uporczywej obrony. Po trzecie używał więźniów z łagrów Archipelagu Gułagu do wzmocnienia siły własnej armii.
Czwarte posunięcie czyli przekazywanie przez NKWD dowódców dla szczebla armijnego i frontowego Armii Czerwonej było nieudane i nie kontynuowano już tego w takim zakresie jak czasie bitwy smoleńskiej. Cześć dowódców NKWD nie sprawdziła się w toku dalszych działań lub dowodzili miernie. Gen NKWD Wasilij Chomienko został upomniany przez gen Żukowa że zamiast skoncentrować swoje oddziały w jedną silną grupę uderzeniowa dowodził swoją armią jakby dowodził pojedynczym oddziałem straży granicznej prowadzącym aktywną obronę. Gen Konstanty Rakutin popełnił błąd dwa razy. Raz uznał niemieckie czołgi za desant spadochronowy i wysłał przeciw nim wszystkie czołgi 24 Armii Karnej . Niemiecki generał Schaal naliczył na polu bitwy 50 zniszczonych czołgów sowieckich. Dodatkowo nie omieszkał poinformować dowódcę Frontu NKWD gen Iwana Bogdanowa o swoim odkryciu tak że Bogdanow również czekista długo zachodził w głowę co zrobić z tym desantem spadochronowym. Obaj byli wyszkoleni w zwalczaniu desantów spadochronowych jako byli dowódcy pograniczników. Drugi błąd Rakutina brak kontroli nad podwładnymi. Zameldowali mu oni że zajęli miejscowość Szepielewo a jej nie zajęli. Odkrył to gen armii Georgij Żukow i kategorycznie zabronił prowadzić śledztwo w tej sprawie natomiast powiedział żeby taka sytuacja się nie powtórzyła. Ogólnie dokonania dowódców NKWD były mierne ale dla Stalina w tym kluczowym momencie byli pewni.
Cena „batalji smoleńskiej” pod Smoleńskiem i wcześniejszych walk na linii Dniepru w dniach od 10 lipca 1941 roku do 20 sierpnia 1941 roku była dla Sowietów była bardzo wysoka ok. 70 tys. zabitych i rannych enkawudystów oraz ok. 600 tys. zabitych i ciężko rannych czerwonoarmistów i straconych pomiędzy 3000 a 4000 czołgów i wozów pancernych oraz 6000-7000 straconych armat i moździerzy oraz setki tysięcy sztuk broni palnej i różnego wyposażenia i ekwipunku .
Z punktu widzenia Jozefa Wissaronowicza Stalina na pewno było warto powstrzymać tutaj Niemców, by Gen Heinz Guderian dowódca niemieckiej 2 Grupy Pancernej przypadkiem nie pokusił się o zdobycie Moskwy z marszu już w sierpniu i wrześniu 1941 roku oczywiście nieumyślnie trochę ignorując rozkazy Adolfa Hitlera jak zawsze
 
 
Radosław Kotowski
PodporucznikDołączył: 27 Lut 2012
Posty: 697
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   

Dobry artykuł :)
Cytat:
posiadaczem eleganckiego zabójczego małego wąsika
 
 
Krzysztof
Porucznik


Dołączył: 22 Gru 2007
Posty: 841
Wysłany: Sob 15 Wrz, 2012   

Dziękuję :) ale artykuł mój wydaje mi sie móglby sprowokowac jakąs małą wymianę zdań na siłę argumentów a nie argumenty siły. Mysle to o Darthcie, Archaniele, Panu Wojtku, Panu Jacku i Bormacu koledze 1234 oraz clownie I tobie Radoslawie i Fanatyku oraz Hofnerze i tym koledze ze Szczecina chyba która pilnowałby Pan Redaktor Wojciech :?:

ps Ja trochę zazdroszcze tego bardzo meskiego wąsika dzielnemu genrałowi Jefremowowi dowódcy 33 Armii Karnej :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 8