Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeszcze o rosyjskiej agresji na Gruzję
Autor Wiadomość
Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Sob 06 Lut, 2010   Jeszcze o rosyjskiej agresji na Gruzję

Temat podstawowy gdzieś zniknął, więc pozwoliłem sobie otworzyć nowy - stary temat
Za onet.pl i GW

Rewelacje Asmusa: USA rozważało atak na Rosjan

Rosyjscy żołnierze w Gruzji
"Gazeta Wyborcza": Amerykanie w czasie trwania wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku rozważali przeprowadzenie ataku na siły Rosji. Takie rewelacje przynosi wydana w tym tygodniu książka autorstwa Rona Asmusa pt.: "Mała wojna, która wstrząsnęła światem".
"Doradcy Białego Domu naciskali, by chociaż rozważyć ograniczone opcje wojskowe, żeby spowolnić ofensywę Rosjan. Mówili m.in. o zbombardowaniu i zablokowaniu tunelu Rockiego i innych chirurgicznych atakach, by zmniejszyć napór Rosjan na rząd Gruzji" - cytuje "GW" fragment książki.

Jak przekonuje w swej książce Asmus do tej wojny musiało dojść ponieważ Gruzja chciała iść na Zachód, a Rosja postanowiła zastopować te plany wszelkimi metodami.

Ron Asmus winą za wybuch i taki przebieg wojny obarcza Rosję oraz Zachód. Zachód i USA zamiast wypracowanej strategii działali jedynie w chaosie. Wszelkie decyzje w sprawie wojny były podejmowane na kolanie i bez koordynacji.

Asmus sądzi, że wojna przerwała 20-letni proces budowania nowego ładu europejskiego opartego na demokracji i nierozwiązywaniu konfliktów siłą.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 06 Lut, 2010   

Zakąłdajac, że był to jakiś plan to rola Sakaszwilego objawia się zupełenie inną. Może mial rozpocząć COŚ co mu wmawiano, że będzie większą akcją, którą USA przegrac nie mogą. Wmanewrowany w konflikt zostal jednak sam.
Ale to jedynie teoria pana Asmusa, której chyba nigdy nie potwierdziy faktami. Bo z drugiej strony konflikt z Rosją nie jest i na rkę USA.

Pan P.
Kapitan

Wysłany: Nie 07 Lut, 2010   

Rany, dobrze ze nikt nie wpadl na pomysl, zeby polacy zajeli obwod kaliningradzki.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Nie 07 Lut, 2010   

No bo co innego mielibyśmy zajmować? tylko prastary Królewiec!!!
Ja myślę, że USA nic nie obiecywały Michaielowi, ale rozważać mogli teoretycznie jakies dzialania. VI flota przeciez plynela na Morze Czarne. A zawalic tunel rocki po stronie osetyjskiej tzn gruzinskiej - teoretycznie tylko Michail moglby miec pretensje bo to jego terytorium bylo... (ale by przeciez nie mial, moglby nawet udzielic formalnej zgody).

Viking
Major

Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

Brednie- po pierwsze tunel był graniczny, a więc nawet jeśli przyjąć iż formalnie gruziński to , jednak także u drugiego wylotu rosyjski. Po drugie zabicie ilus tam żołnierzy rosyjskich przez lotnictwo USA groziło by nieobliczalnymi konsekwencjami, kryzys kubański to byłby przy tym pikuś. Po trzecie uważam tą wersje za wyssaną z palca-Rosjanie nie mieli by wtedy żadnych oporów przed zajęciem całej Gruzji-w końcu i tak zostali by już zbombardowani. Nie mówię już o groźbie wojny nuklearnej- ale co w sumie wtedy zatrzymało by ich przed nieograniczonym zbrojeniem Iranu, siłowym rozwiązaniem konfliktu w Naddniestrzu, Górnym Karabachu itp? To działałoby w obie strony, a w obszarze poradzieckim to akurat Rosja ma większe pole do manewru.

Nietoperz
St. sierżant

Wysłany: Nie 28 Lut, 2010   

He he.. Nie wiem dlaczego ktoś, kto nic nie wie, stara się wymyślając jakieś tezy, lub wyciągając błędne wnioski, starać się być na siłę oryginalnym.
Więcej nie wiemy, niż wiemy. Dlatego ciekawym dlaczego Pan, ze wszech miar fachowiec i ekspert od de facto niczego, był na tyle grzeczny, by się dzielić takimi informacjami. Poza tym fakt, że wszyscy zainteresowani mają gdzieś te rewelacje, świadczy o pudle. Niech autor zgaduje dalej, może kiedyś mu się uda.

http://www.tvn24.pl/12691...,wiadomosc.html
Wystarczy posłuchać co ten Pan mówił we wrześniu 2009. Troszkę inny temat, ale pozwala nieco zorientować się w gąszczu elokwencji, co jest grane.
Jak dla mnie niewiele kupy się trzyma, zaryzykuję stwierdzenie.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

Halo! Nie czytałem Asmusa ale wydaje mi się, że używa słów (przynajmniej tak to media przedstawiają...) ze ROZWAZANO jakies dzialania. Ja powiem wiecej ROZWAZA sie caly czas plany ataku i obrony na Rosję i inne kraje ( i odwrotnie) . I co z tego? Jest to fakt, ale to nie znaczy, że wybuchły te wszystkie wojny. Albo gry wojenne, scenarisuze na 50 lat do przodu.. A w to, że wydaje ksiazke zeby zrobic kase wierzy nawet moja 7 letnia córcia.

Nietoperz
St. sierżant

Wysłany: Pon 01 Mar, 2010   

Ja też w prywatnym, domowym zaciszu planuję atak na CHRL, ale jakoś nikt o tym książki przeze mnie napisanej, nie chciałby czytać :)
To że jakieś Państwo coś planuje, to chyba tylko nasze podejrzenia. Jeśli jest ktoś na forum wtajemniczony w plany, nawet Polski, chętnie go wysłucham

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Wto 02 Mar, 2010   

No to, że mamy planu obrony z kierunku wschodniego to dam sobie uciąć głowę. Czy mamy plany ataku? możemy nie mieć... ale.... kto wie...

Kragdob
Major

Plan oczywiście jest:

http://www.wielkarzeczpos...mg/mapa_big.jpg

Fanatyk
Podpułkownik

Taaa dobre :) , martwię się tylko, że opiera się nam Ameryka Środkowa...

Nietoperz
St. sierżant

To specjalnie utworzona enklawa dla fauny i flory afrykańskiej :D
Ta wizualizacja jasno pokazuje, że mamy do dyspozycji tylko luźne domysły.
Żadna z osób odpowiedzialna za tego typu plany, raczej nie może podzielić się tym z opinią publiczną.
Tak mi się przynajmniej wydaje.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 03 Mar, 2010   

Jasne, że nikt szczegółów nie powie głośno, ale temu że mamy plany (co najmniej defensywne) nie sposób zaprzeczyć.

Nietoperz
St. sierżant

Wysłany: Śro 03 Mar, 2010   

No i ja nie zaprzeczam :)
Jeszcze o tej mapce (bardzo mi się podoba, bo odpowiada moim oczekiwaniom) to mam pytanie gdzie się Japonia podziała? czyżby wyspiarze taki opór stawiali ze trzeba było ich zatopić?
No i oczywiście USA zostawione, bo komu byśmy się podlizywali, kto by nam tarczę antyrakietową zrobił i gdzie byśmy jeździli na zarobek? :D

TKS
Plutonowy

Wysłany: Nie 12 Sie, 2012   

http://www.tvn24.pl/wiado...ach,270312.html

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Czw 23 Sie, 2012   

Dzięki TKS. a ile tu było dyskusji, że to Gruzini.. To dowód na istnienie homo sovieticus... Łykamy propagandę jak świeże bułeczki

Krzysztof
Porucznik

Wysłany: Czw 23 Sie, 2012   

Uderzył rosyjski specnaz i dywersanci który ich miał sprowkować i Gruzini w odpowiedzi uderzyli na wynurzającą się tego słynnego tunelu i przełęczy 45 Armię Specjalnego przeznaczenia WW FR

TKS
Plutonowy

Wysłany: Sob 25 Sie, 2012   

Zawsze tak jest - Rosja nigdy nie atakuje pierwsza tylko "odpowiada na atak"...

Swoją drogą, dziwne jest to, że prawda tak latwo wyszła na jaw...

Widocznie albo na Kremlu trwa zażarta walka o władze, albo FR czuje się bezkarnie... (I bezczelnie chwali się tym, że robi co chce)

Odpowiedz do tematu