Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co do artylerii...
Autor Wiadomość
Przemo_74
Kapral

Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008   

Archanioł napisał/a:

Ale w jego spisie niektóre z tych dywizjinów sie powtarzają. Raz jako art. korpuśna raz jako dywizyjna. Z tego co kiedyś liczyłem takich "podwójnych" dyonów jest 12 bądź 13.

A mógłbyś podać konkretne dywizjony ? Ja kojarzę fakt przydzielenia 2 z tych dywizjonów (101 i 103 s.Art.Abt.) na czas kampani do 50 Inf.Div., ale wynikał on z faktu improwizowanego charakteru tej dywizji i braku jej "własnego" pułku artylerii.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Czw 24 Kwi, 2008   

Poszukam rozpiski i zamieszczę ją na forum.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008   

w korpusie I i Wodrig jest ten sam dyon II/47. Te same dyony są podajże w XI i XVI korpusie to samo, w 7 armii na zachodzie artleria rmijna i artyleria Oberheim to samo. W sumie 7 nie 13 :)

Przemo_74
Kapral

Wysłany: Nie 27 Kwi, 2008   

Archanioł napisał/a:
w korpusie I i Wodrig jest ten sam dyon II/47. Te same dyony są podajże w XI i XVI korpusie to samo, w 7 armii na zachodzie artleria rmijna i artyleria Oberheim to samo. W sumie 7 nie 13 :)

W wersji książkowej
I KA - II/47 Art.Rgt., 506 s.Art.Abt.

XVI KA - II/55 Art.Rgt. (w ostatnich dniach sierpnia przeniesiony z XI KA), II/60 Art.Rgt., II/67 Art.Rgt.(w ostatnich dniach sierpnia przeniesiony z XI KA), II/93 Art.Rgt.

Oberrheim - II/40 Art.Rgt., II/65 Art.Rgt., II/72 Art.Rgt., 615 s.Art.Abt., 626 s.Art.Abt.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Nie 27 Kwi, 2008   

Zgadza się. Akurat o wrześniu to mam jego ksiązki. Ale doliczyłem się 78 Dyonów, nie 84 samodzielnych.

Szakal19890302
Kapral

Wysłany: Sob 09 Cze, 2012   

Mam pytanie. Przypuśćmy, że ostrzeliwuję 4 dywizjony artylerii, sześcioma dywizjonami. Z tabeli samodzielnych ostrzałów wyszło mi, iż ostrzeliwany utracił 2 PS. Jak ma się to do żetonów artylerii, a jak do flotylli wiślanej, które nie mają punktów siły?
My tu na Helskim Półwyspie[...]"

Szakal19890302
Kapral

Wysłany: Sob 09 Cze, 2012   

Druga sprawa. Wiem, że już nie jedną modyfikację przeszedł W39. Ostatnio jednak coś spostrzegłem. Otóż wyobraźmy sobie sytuację: polski batalion piechoty (2PS) broni się w polu przed atakiem dwóch batalionów niemieckich (4PS). Wspierają go 2 dywizjony artylerii (2*0,5) czyli dzięki nim z 2:1 zrobiło się 1:1. Czyli artyleria zniwelowała przewagę batalionu piechoty. Teraz sytuacja w której 4 bataliony piechoty bronią się w polu przed 8 batalionami. Obronę również wspierają 2 dywizjony. I znowu z 2:1 mamy 1:1. Tylko w tym przypadku 2 dywizjony zniwelowały siłę prawie dywizji piechoty o połowę. O co mi chodzi? Taka sama liczba dział powinna być w stanie zatrzymać taką samą liczbę żołnierzy. Tak jak ma to miejsce w WB, gdzie pułku artylerii zawsze ma siłę pułku i skuteczność pułku. A tutaj siła artylerii w walce pośredniej jest zależna... od atakującego. Nie proponuję tutaj drukowania kolejnych, żetonów nowej reformy. Proponuję tylko wstawić tabelkę podobną do tej z samodzielnym ostrzałem, gdzie modyfikator byłby poprzedzony znakiem"=" i liczbą PS dodawaną niejako do siły broniącego, bądź atakującego. Np.
mod=atak bezp./pośr./obr bezp./pośr.
0.5=2 PS/2PS/3PS/2PS
albo ułatwić
0,5=2PS
czy coś w tym stylu. Wartość siły ognia byłaby wtedy stała.
Co o tym sądzicie? Jeżeli nie o propozycji tabeli, to chociaż o "nie stałości" siły ognia.

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Pon 18 Cze, 2012   

Mam kilka pytań odnośnie artylerii. Pewnie banalnych dla kogoś, kto nie ma jak ja kilkunastoletniej przerwy z systemem ;) . Będę się posiłkował najnowszą instrukcja Bzury, która jednak jest też zgodna z instrukcją Mławy.
1. Przepis 9.54: artyleria w umocnieniach z nieartyleryjskim oddziałem powoduje zmniejszenie siły wojsk pancernych atakujących takie umocnienia. Pytanie czy do takiego broniącego się stosu w umocnieniach doliczamy 1PS za artylerię, która dzieli na pół atakujące wojska pancerne? Pytanie ważne ze względu na straty po walce.
2. Przepis 9.17, iż artyleria może swój modyfikator wykorzystywać tylko raz w trakcie dnia oraz przepisy 9.51, 9.52 i 9.53 o walce bezpośredniej artylerii. Ponieważ artyleria może walczyć kilka razy w trakcie dnia (atakować, być atakowana, być „przełamywana” przez odziały pancerne). Czy w tym samy dniu artyleria może i używać modyfikatora ognia (np. atakując) i później walczyć bezpośrednio w obronie (nawet dwa razy) siłą w obronie czyli 1PS czy też dzieląc siły oddziałów pancernych na pół? Czy w trakcie całego dnia artylerie możemy użyć tylko jeden raz (czy to 1PS, czy to modyfikator, czy to „dzielenie” oddziałów pancernych)?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 19 Cze, 2012   

[quote="Khamul"]Mam kilka pytań odnośnie artylerii. Pewnie banalnych dla kogoś, kto nie ma jak ja kilkunastoletniej przerwy z systemem ;) . Będę się posiłkował najnowszą instrukcja Bzury, która jednak jest też zgodna z instrukcją Mławy.
1. TAK
2. W trakcie całego dnia artylerie możemy użyć tylko jeden raz. ale jeśli po wykorzystaniunp modydikatora ognia czy innej właściwości, bezpośrednio zaatakowana artyleria zawsze może walczyć 1 PS

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Śro 04 Lip, 2012   

Było już takie pytanie, ale nie znalazłem odpowiedzi:
Jeżeli jeden żeton artylerii równa się 1PS, to w przypadku, gdy na jednym polu bronią się/atakują trzy żetony artylerii liczymy ich siłę jako 3PS, czy jako 1PS? Dotyczy to też kwestii rozjeżdżania nieumocnionej artylerii - liczymy od stosu 1PR czy od każdego żetonu, wtedy 3PR?

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Sob 14 Lip, 2012   

W przypadku samodzielnego ostrzału artyleryjskiego na jednostkę znajdującą się w fortyfikacjach stałych sumę modyfikatorów artylerii dzielimy przez dwa?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 14 Lip, 2012   

tak

Szakal19890302
Kapral

Wysłany: Nie 15 Lip, 2012   

Szakal19890302 napisał/a:
Mam pytanie. Przypuśćmy, że ostrzeliwuję 4 dywizjony artylerii, sześcioma dywizjonami. Z tabeli samodzielnych ostrzałów wyszło mi, iż ostrzeliwany utracił 2 PS. Jak ma się to do żetonów artylerii, a jak do flotylli wiślanej, które nie mają punktów siły?

Ile dywizjonów zlikwiduję takim wynikiem ostrzału?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 15 Lip, 2012   

dwa

Odpowiedz do tematu