Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Krach Grecji
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 12 Lut, 2012   Krach Grecji

a oto dobry przykład problemów finansowych Greków:

Miejsce 10- dodatek na rozgrzanie motoru samochodu(dla pracowników OTE- telekomunikacji państwowej) - 69 euro / na miesiąc przyznano dla 420 osób.... rozwiń całość
Miejsce 9- dodatek na mycie rąk (OSE- greckie zakłady kolejowe) 420 euro miesięcznie, pobierało 1987 osób
Miejsce 8 - dodatek na śrubę statku (Limeniko-zakłady portowe)- 840 euro na miesiąc, pobierały 653 osoby
Miejsce 7- dodatek na antenę (ISAP - kolejka miejska ) 1120 euro miesięcznie, pobierało 329 osób
Miejsce 6- dodatek na doręczenie kopert (sektor publiczny) 290 euro miesięcznie/ pobierało 6800 osób
Miejsce 5- dodatek na zdawanie-przejmowanie autobusów- 450 euro miesięcznie/ dla 1100 osób
Miejsce 4- dodatek za punktualne stawianie się do pracy (ΕΘΕΛ -zakłady autobusów pozamiejskich połączeń Attyki) 310 euro miesięcznie / 1790 pracowników
Miejsce 3- dodatek skuteczniejszego prowadzenia spraw (Ministerstwo Sprawiedliwości) 595 euro, nieznana liczba benificjentów
Miejsce 2 - dodatek na faksy (DEI -zakłady energetyczne) 870 euro miesięcznie 657 osób
Miejsce 1- najlepsze bez wątpienia !!!!!!!!!!!roczny dodatek na korzystanie ze sklepiku/ stołówki (z oferty której pracownicy korzystali za darmo!!!!)- greckie zakłady naftowe- 120 euro miesięcznie dla pracowników zatrudnionych w firmie!!!

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 13 Lut, 2012   

To jest jeden wielki skandal, a my się mamy dorzucać do czegoś takiego, hanba.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ależ skąd, to nie skandal :) . Znajomy Grek powiedział mi wprost: My- Grecy doskonale wiedzieliśmy co robimy, wchodziliśmy do uni monetaranej bo wiedzieliśmy jak wyciągniemy pieniądze.
O ile mnie nie myli pamieć (proszę o poprawienie jakby co) to w Grecji podatki płaci się przy rachunku za enerię. To Grecy pozakładali baterie słoneczne i mają podatki w poważaniu :)

Pytanie jest inne: Jak to przegapili unijny audytorzy. Co teraz robią, czy mają posiadłości na całym świecie i czy pracują. Bo wygląda na to, że państwo X może przekupić każdego urzędnika i wszytsko jest OK :)

Krzysztof
Porucznik

W Grecji to mają te zamieszki tylko w Atenach. Grecy sobie dadzą radę bo zarobią na turystyce. A zarobią bo reszta Grecji jest spokojna. Powinni wyjść ze strefy euro i wprowadzić drachmę. To Unia ich trzyma w Eurozonie na siłę bo banki zarabiją na ratowaniu Grecji. Przecież Merkelowa zmusiła do ustąpienia tego Papandreu bo chciał wystapić z Eurolandu. Gorzej jakby u nas powstała taka sytuacja my nie mamy turystyki jak Grecja. Byłoby bardzo kiepsko

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Wto 14 Lut, 2012   

Grecja zbankrutuje wczesniej czy pozniej, moim zdaniem opoznienie jest tylko po to aby niemieckie i francuskie banki wyciagnely swoje pieniadze zainwestowane w greckie papiery dluzne. A potem, niech sie wali. A placic ma cala łunia...

PzKpfw II
Major

A zapłacimy,zapłacimy,choćby i z rezerw walutowych, tylko szybo zabierać kasę jeśli kto ma konto w Polbanku :lol:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Fanatyk napisał/a:
Grecja zbankrutuje wczesniej czy pozniej, moim zdaniem opoznienie jest tylko po to aby niemieckie i francuskie banki wyciagnely swoje pieniadze zainwestowane w greckie papiery dluzne. A potem, niech sie wali. A placic ma cala łunia...

Też jestem za "upadkiem" Grecji, pytanie jedak pozostaje, czy owa Grecja nie pociągnie osłabienia Polski, Wyobraźmy sobie Euro po 10 zł. Paliwa i import nas zabiją. Może lepiej udawać, że chcemy pomóc a robic swoje.

Krzysztof
Porucznik

Upadek Grecji by nas oslabił jakbysmy byli w strefie Euro. Na szczęście nie jesteśmy

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A jak by nas osłabił, gdybyśmy w niej byli. Własnie gdybyśmy w niej byli nic by nam nie groziło. Żadneych ruchów walut, żadnych zmian cen paliw. Wszystko constans. Ale jeśli się mylę poprosze o argumenty.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 15 Lut, 2012   

Wojtku, nie rozumiem, czemu upadek Grecji - kraju strefy euro mialoby oslabic znaczaco polskiego złotego. Na logikę powinno spowodować osłabienie euro. Czyż nie tak? My mamy kłopoty jak cos sie dzieje bo jestesmy rynkiem wschodzacym i taki inwetsor amerykanski on nie wie czy Polska to ok, czy to Wegry czy Grecja. Jak to pokazali w internecie w Ameryce nie wiedza czy Francja to kraj a co dopiero PL

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Grecja będzie postrzegana jako kraj "graniczny", ze słabą walutą, my równeiż jesteśmy takim krajem. Przykłąd węgier pokazał to dobitnie. Kraj odległy od nas 300 km z inną formą rzadów i sytuacją ekonomiczną a jednak ciągnie nas w dół.

Krzysztof
Porucznik

Ale w jakim sensie Węgry ciągną na w dół. Bo rządzi tam zły Orban którego nie lubią nasze media i Unia Europejska. Handel z Węgrami znikomy kontakty bardzo małe. Rozumiem pewnie chodzi o giełdę że węgierska notowana w tym samym koszyku co nasza i ciągnie w dół naszą giełdę. Gięłda to bardzo mały wycinek gospodarki o rozdmuchanym znaczeniu. Ma mały wpływ na realną gospodarkę. W Polsce najważniejsza jest wewnętrzna konsumpcja i obrót z Niemcami inne pozycje PKB to marginalne sprawy. PKB niby mamy duże a zasadniczo puste w środku.
Najbardziej to nas ciągnie w dół armia ochroniarzy, strążników miejskich, sokistów, straży przemysłowej, policja tego jest jakieś cyba połmiliona ludzi tak samo jak za komuny a może lepiej. I urzędnicy nas ciągną w dół. Miom zdaniem to nie Węgry. Jak rząd żarżnie konsumpcje wewnętrzna a robi to to bedą kłopoty i to duże

Karol3414
Major

Wysłany: Czw 16 Lut, 2012   

Fanatyk napisał/a:
To jest jeden wielki skandal, a my się mamy dorzucać do czegoś takiego, hanba.

Znaczy ja tam ekonomistą nie jestem, ale raczej się nie dorzucamy do tego by oni mieli dalej taki raj. My się raczej dorzucamy po to by rynki finansowe nie odczuły aż tak bardzo bankructwa w Grecji.
Warunek udzielenia pomocy przez UE jest taki, że oni muszą skończyć brać pieniądze za pierdzenie w stołki. Ta lista Wojtka jest dość ciekawa, patrząc na te dodatki to niejednokrotnie, kwota dodatku przewyższa minimalną pensję w Polsce (a to nie są dodatki dla jakichś menagerów, tylko dla prostych roboli).
Ja to rozumiem tak, że nagłe bankructwo Grecji odbiło by się wielką czkawką całej UE i dlatego powinniśmy wrzucić im trochę siana, żeby uniknąć nowej Islandii. Grecy jednak muszą się pożegnać z tymi dodatkami i nie zmienią tego ich protesty.
Podoba mi się ten warunek UE, że wszystkie partie w Grecji muszą zaakceptować reformy i zapewnić że będą one kontynuowane niezależnie od opcji.

Fanatyk
Podpułkownik

No tak czy siak, dorzucamy się do tego bogactwa. A nas na to nie stać po prostu. Nawet po tych reformach i cięciach ich uposażenia, przywileje itd będą dużo wyższe. Mówi się nam, że np. Francja też podwyższa o 2 lata wiek emerytalny. Tak.... u nas z 65 do 67 a u nich z 60 na 62. Więc nawet po podwyższeniu będą mieć niższy niz nasz przed podwyższeniem. O czym my wogóle mówimy? Zrobiono nam wode z mózgu a my o tym jeszcze debatujemy?

Krzysztof
Porucznik

Grecy nie zgodzą się na dalsze cęcia. Tam już są takie uzbrojone oddziały na prowincji o czym sie nie mówi. Ciećiami o których mówisz niczego się nie zdziała. Jak tak będą dalej cisnąc to w Grecji dojdzie do wojny domowej

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

A niech dojdzie, nawet w wojnie będą mieli "awrio" (jutro) albo ciga ciga (spoko spoko). Oni nie potrafią pracować, nie znają pojęcia ogólnego dobra, to znaczy znają, gdy ich ma to dotyczyć. Praca od 9 do 12 potem sjesta, a po sjeście to już trzeba odpocząc by wieczorem się napić Uzo :)
Porozmawiaj z Grekiem, ich świat wykorzystuje, okrada ich, kradnie im surowce (choć ich nie mają), ale przeciez slońc mają :) to im chce teżukraść. Oni po prostu powariowali.
A najlpesze jest to, że siedząc w dzielnicy Plaka (taka hotelowo turystyczna przy Akropolu) może spokojnie oglądac lewaków atakujących policję. No zabawa przednia.
Dlaczego Niemcy nie strajkują?

Volkh
Kapral

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Wojciech Zalewski napisał/a:
Oni nie potrafią pracować, nie znają pojęcia ogólnego dobra, to znaczy znają, gdy ich ma to dotyczyć.

Delikatnie mówiąc krzywdzące uogólnienie. Jestem greckiego pochodzenia, moi dziadkowie byli jednymi z najbardziej pracowitych ludzi jakich znałem. Moja rodzina posiadała winnice na Krymie nieprzerwanie od czasów starożytnych dopóki komuniści ich nie wygonili. Mój pradziadek pomimo że był właścicielem pracował na rowni z robotnikami w okresie zbiorów nawet od świtu do wieczora i to właśnie ci robotnicy uratowali życie jemu i całej rodzinie. Znam też wielu pracowitych Greków zarówno w Polsce jak i w Grecji.
Wydaje mi się że Pana spostrzeżenia dotyczą bardziej ludzi z miast i młodego pokolenia zepsutych przeż państwo socjalne. Przypuszczam że wielu Polaków również tak by się zachowywało gdybyśmy dostawali pieniądza za nicnierobienie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 23 Kwi, 2012   

Byc może przesadziłem w ocenie - bardzo przepraszam, ja równieżpodczas studiów pracowałem w Grecji (i przy okazji zwiedziłem ją prawie całą autostopem) i spotykałem różnych ludzi. I być może moja ocena dotyczy tylko części z nich.
Generalizacja, to zawsze pułapka, teraz sam w nią wpadłem.
Na swoje usprawiedliwienie podam tylko, że Grecy, z którymi ja pracowałem, pracowali w programie "minimum". od 6 do 12 potem sjesta do 18, potem picie w kafeterii. Ale mimo wszytsko nie powinienem generalizować.
Kupowali traktory i Pick-upy, bo na to dawał rząd. Jak już wszytscy mieli traktiry i pick-upy, to wpadli na pomysł wycianania brzoskiwić powyżej 13 lat rosnących.
I rzeczywisćie starsi Grecy pukali się w czoło co ta Unia robi z ich struktura upraw....

No i ulubione: awrio - jutro i ciga ciga - spoko spoko :)

Bismarck
Chorąży

Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   

Prosze nie porównywać greckich kolonistów na Krymie i współczesnych Greków z metropolii (inaczej jest jednak na wyspach) bo to w większości kryptokomuiniści i nieroby dodatkowo zdemoralizowane przez socjalną politykę ZSRE.
Dodatkowo jak sie prowadzi mocarstową politykę w regione i posiada armię 2 razy silniejszą od np. Polski (o lotnictwie i flocie nie wpominam bo Polska nawet nie ma co sie porównywać) to wszysko kosztuje cięzkie pieniadze a umówmy sie, że baza ekonomiczna Grecji zbyt wielka nie jest.

Odpowiedz do tematu