Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Najlepszy karabin snajperski

Który karabin snajperski jest najlepszy
SWD Dragunow
43%
 43%  [ 18 ]
Heckler & Koch PSG 1
21%
 21%  [ 9 ]
Beretta Sniper
12%
 12%  [ 5 ]
Galil ( wersja snajperska )
0%
 0%  [ 0 ]
M 21
2%
 2%  [ 1 ]
L42 A1
0%
 0%  [ 0 ]
L96 A1
7%
 7%  [ 3 ]
MC Millan
0%
 0%  [ 0 ]
Steyr SSG
4%
 4%  [ 2 ]
Mauser SP66
7%
 7%  [ 3 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 41

Autor Wiadomość
REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Wto 30 Paź, 2007   

FIOL napisał/a:
Szczęściarz
Ciężka praca, oczywiście ;)
Cytat:
Albo może inaczej: jaką broń wymarzyłbyś sobie na uzbrojeniu strzelców wyborowych oraz snajperów w WP?
Muszę Cię trochę zmartwić, ciężko mi wymyślać jakieś wymarzone scenariusze, gdy mam wiedzę, jak to może wyglądać. Obecnie mamy w WP, pomijając resztki z tych ponad dwóch tysięcy dożywających swoich ostatnich dni kbw SWD, poza tym blisko 160 zmodernizowanych, samopowtarzalnych karabinów SWD-M (czyli formalnie 7,62 mm kbw wz.1993 Baryt), 40 powtarzalnych kbw SAKO TRG-21 (to taki zakup jeszcze z początku lat 1990., głównie dla dawnych NJW i 1.pspec) oraz nieco ponad 200 powtarzalnych kbw SAKO TRG-22 plus całe dwa 7,62 mm kbw wz.2006 Bor wypożyczone (w tym jeden z 660-mm lufą, mieli go dostać komandosi, ale nie dostaną, bo od kiedy nie podlegają DWLąd tylko DWSpec, to znowu zaczynają się kłopoty). To tak na dzień dzisiejszy. Może jeszcze w tym roku WP kupi dwa dalsze Bory.

Biorąc pod uwagę ceny, a także to, co polski przemysł może zaoferować, to jest szansa na zakup 250-300 kolejnych Borów, plus - o ile Alek Leżucha skończy nowy karabin wyborowy strzelający amunicją 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum), a trochę się z nim teraz męczy, bo ciśnienia są ogromne, znacznie wieksze niż w 7,62 mm x 51, to może dodatkowe 50 nowych kbw, większego kalibru (ciekawe, jaką dostaną desygnatę?). Ten nowy kbw też jest powtarzalny i bezkolbowy, trochę przypomina Bora, ale nie do końca. Wiele elementów musiało zostać wzmocnionych.

Tyle tylko, że to tak naprawdę nie jest istotne. Broń to jedynie narzędzie.

Istotna jest kwestia szkolenia strzelców wyborowych i snajperów - należy w końcu wydzielić te terminy i zdefiniować je na nowo. Trwają obecnie prace nad nowym systemem szkoleniowym, jest już ustalone miejsce, gdzie będzie się mieściło centrum wyszkolenia. Generał Różański, dowódca 17 WBZmech, całkiem sympatyczny gość jest spiritus movens stworzenia i wydzielenia grup snajperskich na poziomie batalionu. Innymi słowy, de facto zaistnienia w WP snajperów. Testowano to w Iraku, testowano i w Afganistanie. Co z tego wyjdzie - okaże się w ciągu najbliższych miesięcy - jest szansa, że będzie dobrze, ale większa, że ktoś przyjdzie i spieprzy to, co się nieźle zaczyna. Jakiś taki, co wie lepiej.

Strzelec wyborowy to żołnierz, działający w ramach drużyny i nie ma najmniejszego sensu dawać mu broni powtarzalnej i tak precyzyjnego narzędzia jak snajperowi. Powinien otrzymać karabin samopowtarzalny, czyli broń strzelającą nabojem 7,62 mm x 51 i wyposażoną w celownik optyczny i precyzyjną lufę. Jeżeli czegoś takiego nie można mu zagwarantować, to w takim razie Beryl z optyką w miejscu kolimatora.

I tyle. Do 2012-2015, kiedy może - może - pojawi się nowy karabinek w ramach programu Tytan, mamy to z głowy. Rozmawiałem z ludźmi, którzy zajmują się jego tworzeniem, ale broni do innego kalibru niż 5,56 mm x 45 nie przewidują.

FIOL
Chorąży

Wysłany: Śro 31 Paź, 2007   

Trochę OT,no ale gdzie jak nie tu:

Pytania:
1)Rekord w odległości strzału snajperskiego należy podobno
do jakiegoś Kanadyjczyka w Afganistanie.Czy ktoś ma jakieś
bliższe informacje na ten temat? (Link lub artykuł,po polsku
lub angielsku,bron Boże nie po fhancusku 8) )
2)Co to jest "pływająca lufa".Usłyszałem to w programie
dotyczącym uzbrojenia na Discovery.Wiedzy na temat
uzbrojenia strzeleckiego nie mam,mam za to bujną
wyobraźnię (link lub artykuł j.w. byłby mile widziany)
3)Czy ktoś mógłby polecić mi jakąś lekturę,będącą dobrym
wprowadzeniem dla kogoś kto dopiero zaczyna się interesować
bronią strzelecką.Chodzi mi o książkę,w której byłyby wyjaśnienia
terminów takich,jak choćby ta "pływająca lufa".
(W języku polskim,link i strony odpadają z przyczyn natury
techniczno-wodnej :) )

REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Śro 31 Paź, 2007   

FIOL napisał/a:
1)Rekord w odległości strzału snajperskiego należy podobno do jakiegoś Kanadyjczyka w Afganistanie.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rob_Furlong
Cytat:
2)Co to jest "pływająca lufa".
Błędne, acz niestety przyjęte tłumaczenie terminu "free-floating barrel". Chodzi o lufę, która - na całej długości - nie ma innego miejsca styku z bronią poza komorą zamkową.
Cytat:
3)Czy ktoś mógłby polecić mi jakąś lekturę,będącą dobrym wprowadzeniem dla kogoś kto dopiero zaczyna się interesować bronią strzelecką
Kochański, "Automatyczna broń strzelecka", poszukaj na Allegro, możesz to kupić za 20 złotych.

PS. Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak wyszukiwarka internetowa, na przykład Google, do którego można wpisać poszukiwaną frazę?

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Czw 01 Lis, 2007   

Tudzież tegoż Kochańskiego "Bron strzelecka lat 80-ych" i bodaj jeszcze "Cudowne dziewiątki".
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Czw 01 Lis, 2007   

Darth (ocenzurowany) napisał/a:
Tudzież tegoż Kochańskiego "Bron strzelecka lat 80-ych"
Nie ma sensu. "Automatyczna broń strzelecka" to jest nowe, poprawione wydanie tej książki.

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Wysłany: Pią 02 Lis, 2007   

A, to spoko. Mam tą starszą pozycję, a nowszej nie brałem właśnie dlatego, że mam starszą :?
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

FIOL
Chorąży

Wysłany: Pon 05 Lis, 2007   

[quote="REMOV"]
FIOL napisał/a:
.

PS. Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak wyszukiwarka internetowa, na przykład Google, do którego można wpisać poszukiwaną frazę?

Google,piszesz?Hmm,interesujące.

Metoda "spytaj kogoś,kto wie" jest sposobem pozyskiwania wiedzy
prawie tak starym jak kultura,a na pewno starszym niż wyszukiwarki,
i wciąż działa.Zawsze znajdzie się miły,uprzejmy i spolegliwy
forowicz-taki jak Ty,REMOV-który potrudzi się i udzieli
odpowiedzi.Za którą serdecznie dziękuję.

Pozdrowienia.

REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Śro 07 Lis, 2007   

FIOL napisał/a:
Metoda "spytaj kogoś,kto wie" jest sposobem pozyskiwania wiedzy prawie tak starym jak kultura,a na pewno starszym niż wyszukiwarki, i wciąż działa.
Owszem, ale wiedza zdobyta samodzielnym poszukiwaniem i przedzieraniem się przez źródła wydaje mi się lepszą, a przede wszystkim - trwalszą. Poza tym jest z tego większa satysfakcja. Później co najwyżej możesz zapytać, czy się nie mylisz i potwierdzić znalezione informacje.

TKS
Plutonowy

Wysłany: Czw 03 Sty, 2008   

A właśnie SWD ponoć nie jest snajperką - nie spełnia wymagań, coś z parabola pocisku (zbyt szybko opada w stosunku do czegoś tam- obrotu ziemi?). Jeśli ktoś mi może pomóc - jaką literaturę fachową na ten temat (co i jak...)

kisiel1815
Sierżant

Wysłany: Pią 22 Lut, 2008   

A ja mam takie pytanie jeżeli można, bo troszkę pokrewny temat:
Jaki jest maksymalny zasięg karabinu snajperskiego?
Wprawdzie przy broni snajperskiej liczy sie celność etc. a nie maks zasięg ale spotkałem się z opinią wojskowego według którego taka broń może mieć donośność nawet 4-6 km!!!. Jestem laikiem w tym temacie ale 4-6 to jakoś chyba dużo. :? Oczywiście liczy sie również amunicja, dlatego przyjmijmy że karabin używa najlepszej dostępnej amunicji.

REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Sob 08 Mar, 2008   

TKS napisał/a:
A właśnie SWD ponoć nie jest snajperką - nie spełnia wymagań, coś z parabola pocisku (zbyt szybko opada w stosunku do czegoś tam- obrotu ziemi?). Jeśli ktoś mi może pomóc - jaką literaturę fachową na ten temat (co i jak...)
"Snajperką" karabin wyborowy z pewnością nie jest. Do wyciągnięcia tego wniosku nie potrzeba żadnej literatury, uwierz ;)

REMOV
St. szeregowy

kisiel1815 napisał/a:
Sprecyzuj pytanie - maksymalny zasięg celnego, a nie przypadkowego strzału?
Cytat:
Wprawdzie przy broni snajperskiej liczy sie celność etc. a nie maks zasięg ale spotkałem się z opinią wojskowego według którego taka broń może mieć donośność nawet 4-6 km!
Jest to drobna przesada, donośność zależy od broni z której prowadzisz ogień. Przyjmując za wyjściową amunicję 7,62 mm x 54R maksymalna donośność pocisku wystrzelonego z ckm SG-43 to 4 800 metrów, km PK - 3 800 metrów, kb Mosina 2 270 metrów.
Cytat:
Jestem laikiem w tym temacie ale 4-6 to jakoś chyba dużo.
Dlaczego? Stawiasz broń pod odpowiednim kątem, strzelasz w niebo i - o ile znasz rzuty - to taka mniej więcej wartość powinna Ci wyjść.
Cytat:
Oczywiście liczy sie również amunicja, dlatego przyjmijmy że karabin używa najlepszej dostępnej amunicji.
Ale jakiej amunicji? Średniokalibrowej? Wielkokalibrowej?

TKS
Plutonowy

REMOV napisał/a:
"Snajperką" karabin wyborowy z pewnością nie jest. Do wyciągnięcia tego wniosku nie potrzeba żadnej literatury, uwierz ;)

Tak, ale chodzi mi że są jakieś kryteria - poza sposobem użycia, do klasyfikacji tego typy broni?(snajperka/kbw, kbw/ snajperka) parametry naboju, uzyskiwana celność etc. etc.

REMOV
St. szeregowy

Wysłany: Śro 19 Mar, 2008   

Kryterium jest klasyfikacja taktyczno-techniczna danej konstrukcji strzeleckiej.

kisiel1815
Sierżant

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008   

REMOV napisał/a:
kisiel1815 napisał/a:
Sprecyzuj pytanie - maksymalny zasięg celnego, a nie przypadkowego strzału?
Cytat:
Wprawdzie przy broni snajperskiej liczy sie celność etc. a nie maks zasięg ale spotkałem się z opinią wojskowego według którego taka broń może mieć donośność nawet 4-6 km!
Jest to drobna przesada, donośność zależy od broni z której prowadzisz ogień. Przyjmując za wyjściową amunicję 7,62 mm x 54R maksymalna donośność pocisku wystrzelonego z ckm SG-43 to 4 800 metrów, km PK - 3 800 metrów, kb Mosina 2 270 metrów.
Cytat:
Jestem laikiem w tym temacie ale 4-6 to jakoś chyba dużo.
Dlaczego? Stawiasz broń pod odpowiednim kątem, strzelasz w niebo i - o ile znasz rzuty - to taka mniej więcej wartość powinna Ci wyjść.
Cytat:
Oczywiście liczy sie również amunicja, dlatego przyjmijmy że karabin używa najlepszej dostępnej amunicji.
Ale jakiej amunicji? Średniokalibrowej? Wielkokalibrowej?

Przyjmijmy że:
1.strzał nie musi być celny
2. strzał jest oddawany w linii prostej a nie w niebo
3. amunicja tak jak pisałem jest najlepszą z dostępnych - ale zapytam o strzał ze średnio jak i wielkokalibrowej.

P.S. Dzięki za zainteresowanie.

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Czw 08 Mar, 2012   

Wybrałem L96 A1 . Jeden z lepszych karabinów snajperskich :)

Odpowiedz do tematu