Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Sejwowanie" rozgrywki
Autor Wiadomość
pandur
Szeregowy

Wysłany: Sob 15 Paź, 2011   "Sejwowanie" rozgrywki

Chciałbym podzielić się z Kolegami moimi przemyśleniami na temat "sejwowania" rozgrywek. Przeczesując forum kilkakrotnie natknąłem się na ten problem i zauważyłem, że częste praktyki to:
- zapisywanie położenia żetonów na kartkach
- przenosiny planszy z żetonami np. pod łóżko
O ile pierwszy sposób jest pracochłonny, o tyle drugi dość niepewny. Proponuję więc (pewnie wielu Kolegów już to czyni, ale może nie wszystkim przyszło to do głowy) zastosowanie możliwości jakie daje współczesna technologia i sfotografowanie planszy, czy raczej jej poszczególnych fragmentów. Z racji faktu, iż obecnie prawie każda komórka posiada aparat (często dobrej jakości), myślę, że powinno to być najskuteczniejsze rozwiązanie. Wielu zapewne posiada też zwykłe aparaty cyfrowe, (lepsze lub gorsze), a nawet lustrzanki co już zupełnie powinno rozwiązywać problem.
Pozdrawiam i mam nadzieję, że choć kilku osobom przyda się ten pomysł :) .

Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Nie 16 Paź, 2011   

To dobry sposób, przy czym trzeba dwóch zdjęć:
pierwsze zdjęcie: rzut oka na planszę,
drugie zdjęcie: rozsunięcie stosów tak, żeby było widać poszczególne żetony.

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pon 17 Paź, 2011   

O matko :shock: co to ludzie gracze nie wymyślą :) sejwowanie gier planszowych dobre :D

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Nie 23 Paź, 2011   

A czy fotografowanie wiąże się z jednoczesnym składaniem planszy i jej późniejszym ponownym rozkładaniem? Czy jest to tylko "tak na wszelki wypadek"?

pandur
Szeregowy

Wysłany: Śro 26 Paź, 2011   

Cytat:
A czy fotografowanie wiąże się z jednoczesnym składaniem planszy i jej późniejszym ponownym rozkładaniem? Czy jest to tylko "tak na wszelki wypadek"?

Decyzja należy do Ciebie jak to rozwiążesz. W moim wypadku wygląda to tak, że robisz foto każdego fragmentu planszy, po zakończeniu rozgrywki a przed jej złożeniem :) Im lepszy sprzęt tym mniej zdjęć. Jak ktoś ma lustrzankę z odpowiednimi obiektywami, to z odpowiedniej wysokości, po zakończeniu gry, może objąć całą planszę jednym zdjęciem. :)

hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 20 Gru, 2011   

W grach planszowych nie ma żadnej frajdy gdy się nie zagra do końca lub gdy jedna strona podda partię z nerwów lub innych powodów.
To jest cały urok planszówek.

Xeel07
Kadet

Wysłany: Wto 24 Sty, 2012   

To chyba mój pierwszy post, więc witam wszystkich na forum :)

No a przechodząc do rzeczy, urok niektórych planszówek to również bardzo długi czas rozgrywki, a nie każdy będzie miał zawsze czas / siłę siąść na pięć godzin i grać ;) Więc taki sejw to czasem jedyne wyjście by któraś strona nie musiała poddać partii, no i nie zauważyłem jakoś żeby psuło to frajdę z grania.

hofner
Kapitan

Frajda z grania jest wtedy gdy kończy się partię lub jedna strona podda rozgrywkę.... tu dopiero można dostrzec jakie jest morale dowódców nad planszą...Który nie wytrzyma nerwów i podda partię zdarza się..nawet w 1 etapie...

Xeel07
Kadet

Miałem na myśli poddanie partii, której jeden z graczy nie zdoła dokończyć bo np. nie pozwoli mu czas. Bywa i tak :wink: W takim przypadku sejwujemy i dokańczamy rozgrywkę innym razem, nie wiem czemu miałoby to odbierać przyjemność z gry.

Poza tym, dla mnie frajda jest po prostu wtedy, kiedy gram, i glównie dlatego właśnie gram
:wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Niedokonczon partie sa zawsze tylko NIEDOKOŃCZONE, Można próbowac je odkłądac gdzies na bok i do nich wracać, ale to nie zawze się udaje.
Ja wolę jednak kończyć jak się uda :)

Xeel07
Kadet

Wysłany: Śro 25 Sty, 2012   

Jak się uda to problemu nie ma, i nie ma po co sejwować ;)

Ale jeśli jeden z graczy nie ma czasu rozegrać przykładowo pełnego scenariusza w Ardenach, to lepiej rozłożyć grę na 2 partie niż nie grać w ogóle (piszę akurat o Ardenach, bo to mój pierwszy tytuł z wojennych planszówek, nie licząc stareńkiej Krety Dragona, i niedługo będą testy polowe ;) ). Zwłaszcza, że to jeden z najbardziej czasożernych gatunków planszówek.

Ostatnio kończyłem z kumplem partię w Twilight Struggle/Zimną Wojnę po takim sejwie, i nie grało się wcale gorzej :)

Odpowiedz do tematu