Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Armia Czerwona BSSA stan na 22 czerwca 1941
Autor Wiadomość
Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Pią 27 Mar, 2009   

Moim zdaniem to za mało nawet na hipotezę.

Krzysztof
Porucznik

skasowane
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Śro 05 Sty, 2011, w całości zmieniany 1 raz  

Krzysztof
Porucznik

skasowane

Piotr Wodtke
Kapitan

Ale teraz już się nie muszą bać. A ja żadnego fińskiego Sołonina czy Suworowa nie znam.

Krzysztof
Porucznik

skasowane

Piotr Wodtke
Kapitan

Niestety języka fińskiego nie znam.
Ale tego typu sensacyjna teza znalazłaby niezwłocznie odbicie w wielu publikacjach niefińskojęzycznych.

Krzysztof
Porucznik

skasowane

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Krzysztofie ja na Twoim miejscu bym się nie przejmował. Częstokroć zdarza się, że inne osoby nie podzielają naszych poglądów. Problem w tym jak je artykułują, ale na to już nie ma rady. Tzw. "anonimowość na forum" daje możliwości bezkrytycznych wypowiedzi, aluzji, czy nawet oszczerstw.
Proponuję byś się nie przejmował tego typu wypowiedziami.

Krzysztof
Porucznik

skasowane

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To akurat żaden powód do narzekań :)

Darth (ocenzurowany)
"Global Thermonuclear War"

Krzysztof napisał/a:
Dowodów pisemnych nie mam mam relacje ustną. Finowie poddali się nie z powodu przełamania Linii Mannerheima tylko dlatego że Niemcy przestali im pomagac.

Ale to są bzdury – wystarczy poszukać i poczytać, co, kto, kiedy i w jakiej ilości do Finlandii wysłał.
Nawet taka publikacja jak „Wojna Radziecko-Fińska 1939-1940” Tadeusza Koneckiego (KiW, W-wa 1998) zawiera nienajgorsze zestawienie dostaw. I jedyna dostawa z Niemiec to 50 działęk plot kal. 20mm + 100.000 sztuk amunicji do nich.
I NIC WIĘCEJ.
W jaki sposób taka dostawa (i brak innych) miałyby wpłynąć na decyzję Finów???

Cytat:
Linii Salpa zbudowanej pod koniec wojny zimowej.

To zdanie jest prawie całkowicie nieprawdziwe – zgadza się jedynie nazwa tej linii umocnień.
Tak naprawdę ani jej nie zbudowano do końca, ani „pod koniec Wojny Zimowej” – Tolko w okresie między końcem Wojny Zimowej a latem 1944 roku, z przerwą między czerwcem 1941 roku a początkiem 1944 roku.

Cytat:
powiecie że nie była gotowa bo tam pisze że zaczęto ją budowac pod koniec wojny zimowej. A skąd można wiedziec na pewno że nie była gotowa. Może Finowie po II wojnie nie chcieli narażac się ZSRR i nie mówili prawdy i dalej jej nie mówią

No bez jaj. Można sobie poczytać i o Linii Stalina, i Mołotowa... to czemu nagle jakaś super-tajemnica objęłaby „Salpa-Line”?
Jakbyś poczytał trochę więcej (nawet na Wikipedii), to byś wiedział, że jako taka nie została nigdy ukończona, chociaż jej budowa trwałą od końca Wojny Zimowej aż do początku Wojny Kontynuacyjnej, potem ją przerwano i wznowiono na początku 1944 roku, spodziewając się, że w obliczu niemieckich klęsk Sowieci po raz drugi zaatakują terytorium Finlandii. I trudno oczekiwać, ze cokolwiek by „ukończono do końca Wojny Zimowej”, skoro dopiero wtedy zaczęto ją budować (a dokładniej to po zakończeniu wojny, bo wcześniej to Finowie mieli inne problemy na głowie, nie wspominając o tym, ze budowa czegokolwiek w zimie jest co najmniej utrudniona...)

Cytat:
Pozatym pewnie znasz fiński i przeczytałeś wszystkie fińskie fublikacje o wojnie zimowej.

Nie muszę, wystarczająco dużo jest dostępne w innych językach. Ale jeżeli Ty znasz (?) to może tam coś jest zupełnie nieznanego o tych super-fortyfikacjach fińskich?
Poza tym mam przyjemność znać (z forum, tego i paru innych) kol. Fortecę (Jarosława Chorzępę), który na pewno wie o tych umocnieniach więcej niż ja - i nic nigdy niczego podobnego nie pisał. A napisał naprawdę sporo i ZAWSZE w oparciu o materiały źródłowe.
Once more victorious the Red Army stands!

[Sabaton - The art of War - Panzerkampf]

Kosovo i Metohija je Srbija!

Krzysztof
Porucznik

Wysłany: Nie 23 Paź, 2011   

Odświeżona struktura Armii Czerwonej
Zrodłem dla struktury którą napisałem jest
Bojewyj Sostaw Sowietskoj Armii czast I (ijuń-diekabr 1941 goda) Wojenno-naucznoje uprawlenije Gienieralnogo Wojenno-istoriczeskij otdieł Moskwa 1966 dostępne na stronie http://www.soldat.ru/files/3/22/35/189

ja zrobiłem tylko czerwiec 1941 a przecież jest jescze 11 miesięcy 1941 roku no i 1942, 1943, 1944, 1945

Odpowiedz do tematu