Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zagadki o I wojnie światowej
Autor Wiadomość
WSzast
Szeregowy

Wysłany: Wto 04 Mar, 2008   

pablo8019 napisał/a:
Czy zatem pytanie uznajemy za zadane czy jeszcze nie? :wink: Jesli tak to pokuszę się o odpowiedź: Carl Gustaf Emil Mannerheim.

Zgadza się!

Nagrodą główną jest najnowszy model Nokii i 0,7 Finlandii. :D

Swoja droga niezła ciekawostka, kto by pomyślał.

Gość

Wysłany: Wto 04 Mar, 2008   

Doskonała odpowiedź. Generał Carl Gustaf Mannerheim dowodził w trakcie bitwy Samodzielną Brygada Kawalerii Gwardii (Otdielnaja Gwardiejskaja Kawalerijskaja Brigada) i za Kraśnik dostał Miecz Św. Jerzego a potem Krzyż Św. Jerzego.

Swoją drogą w Bitwie walczyło dwóch póxniejszych pogromców bolszewików:
właśnie Mannerheim i Generał Tadeusz Jordan Rozwadowski (Generalmajor Thaddaeus Ritter Jordan Rozwadowski von Gross Rozwadów), dowódca 12 Brygady Artylerii z 12 Dywizji Piechoty, autor planu Bitwy Warszawskiej, pierwszy Generalny Inspektor Kawalerii w odrodzonej Polsce.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 05 Mar, 2008   

Sam byłem zaskoczony, kiedy dokopałem się do właściwej odpowiedzi na w/w pytanie... A jeśli ten kto odgadnie ma prawo do zadania następnego pytania, to z niego teraz skorzystam:

Austriacki laureat Nagrody Nobla, w latach 1914-15 należał do załogi Twierdzy Przemyśl, po jej kapitulacji dostał się do rosyjskiej niewoli.
O kogo chodzi oraz kiedy i w jakiej dziedzinie zdobył on Nagrodę Nobla?

cdc9
St. szeregowy

Robert Barany. Lekarz. Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii z 1914ego roku.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No no, jestem pod wrażeniem refleksu. czasem się zastanawiam czy to z głowy, czy korzystacie z pomocy netu?

cdc9
St. szeregowy

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008   

Po prostu wiem gdzie szukać. Odebrałem dobre PRL-owskie wykształcenie. 8)
Kiedyś na tym forum też były zagadki, a teraz zaglądam tu zainteresowany Kraśnikiem, w który teraz gram i bardzo mi się podoba. :)

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Czw 06 Mar, 2008   

cdc9 napisał/a:
Robert Barany. Lekarz. Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii z 1914ego roku.

Pozostaje mi jedynie pogratulować poprawnej odpowiedzi.

cdc9
St. szeregowy

Wysłany: Sob 08 Mar, 2008   

- Bitwa w Galicji.
- Trzecia dekada sierpnia 1914 roku.
- 6 Korpus AW nie przełamuje obrony 19 Korpusu rosyjskiego.
- W skrzydło 6 Korpusu uderza 5 Korpus rosyjski.
Rosjanie osiągają powodzenie likwidując jedną z dywizji AW. Dowódca dywizji popełnia samobójstwo, a szef sztabu dywizji ginie podczas próby wyjścia z "kociołka".
Pytanie. Nad jaką rzeką przestała istnieć dywizja AW, i która to właściwie była dywizja ?

Gość

Бой у Лащова.

V корпус 28-го августа продолжал движение на Пукаржев-Рахане с целью выхода во фланг и тыл VI австр. корпусу, атакующему ХIХ корпус. VI австр. корпус в это время производил перегруппировку на своем правом фланге, отводя 27-ю и 15-ю дивизии на высоты у Рахане и к югу ст Гродыславице Когда 15-я австр. дивизия вытянулась из Пукаржева по дамбе на Вульку Пукаржевскую, то была атакована от Лащова во фланг и тыл 10-й дивизией, а в голову колонны от Гопке-28-м полком 7-й дивизии. Бой 10-й дивизии носил упорный, но скоротечный характер. Части 15-й гонв. дивизии не имели достаточного заслона к стороне своего наружного фланга и тыла, вследствие чего ее разгром к 9 часам утра был полный-дивизия была окружена и разбита, целые полки ее сдавались в плен. Начальник дивизии застрелился. Убиты комбриг, наштадив, пленными взято 100 офицеров и до 4.000 солдат, трофеи-знамя 65-го полка и 22 орудия. Остатки 15-й австр. дивизии отошли к Рахане на 27-ю австр. дивизию, которая, узнав о результате боя у Лащова,

http://www.grwar.ru/libra...cia/BG_006.html

:arrow: 27 dywizja piechoty z Koszyc, dowódca FML. (Feldmarschalleutnant=generał porucznik) Friedrich Ritter Gerstenberger von Reichsegg und Gerstberg

:arrow: dywizja została rozbita nad Huczwą koło Łaszczowa wskutek nienależytego zabezpieczenia skrzydła.

Sukces ten był jednak chwilowy i miejscowy, gdyż na skrzydło XVII rosyjskiego korpusu (wschodni sąsiad V korpusu) uderzył XIV korpus z Tyrolu powodując zrolowanie wschodniego (lewego) sąsiada V korpusu i doprowadzenie niemal do drugiego Tannenbergu (wielkiego saka, w którym znalazłaby się prawie cała rosyjska 5 armia).

Jedna uwaga co do użytego przez cdc9 określenia miejsca walk:
to nie bitwa w Galicji (choć fragment Bitwy Galicyjskiej), ale Bitwa pod Komarowem. Kto tam dowodził wojskami Najjasniejszego Pana, nie muszę mówić :P

cdc9
St. szeregowy

No tak - formalność. :) Twoja kolej.

Gość

W I Bitwie pod Krasnikiem, obok chrześcijan, brali udział muzułmanie.
Nie tylko poddani cara Mikołaja II, ale i krwawiący w szeregach 1 Armii Najjaśniejszego Pana Franciszka Józefa I Habsburga.

Co to za "austriacka" jednostka muzułmańska, do której dywizji należała i jaki ma ona związek z Polakami?

WSzast
Szeregowy

Wysłany: Pon 17 Mar, 2008   

Chodzi o 4 bośniacki pułk piechoty z Triestu, należący do 2 JD z X Korpusu. Jednostka wraz z 40 IR z Rzeszowa (97 % Polaków) tworzyła 3 brygadę owej dywizji.

Przyznam, że musiałem trochę pogrzebać i radziłem się Sławka, a ten jeszcze mnie zmylił, podpowiadając że chodzi o "bośniackie haubice" :roll:

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pon 20 Wrz, 2010   

I konkurs utknął...

Odpowiedz do tematu