Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
30
Autor Wiadomość
pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pon 02 Sie, 2010   

Niedawno nabyłem drogą kupna nr 30 TiS i jedną z rzeczy które mi się podobały były zdjęcia dołączone do artykułu o walkach na Krecie - zdjęcia współczesne z podpisem że kiedyś w tym miejscu lądowali spadochroniarze, bronili się Nowozelandczycy, etc. Niby nic a jednak bardzo wpływa na wyobraźnię...
Zastrzeżenia miałbym jedynie do żetonów do Montebello 1859 i fragmentu samego artykułu opisującego w/w bitwę.

Problem żetonów rozwiązał się w sumie sam:
WZ napisał/a:
Postaram się jeszcze dzis zrobić wszystkie do Montebello i wyślę Danielowi
Będą do wydrukowania na stronie w wysokiej rozdzielczości.
A niezależnie od tego wydrukuję je w nr 31

każdy kto wyśle do mnie maila na adres wzalewski@o2.pl
z prośbą o te żetony dostanie je zwrotnie w najwyższych z możliwych rozdzielczości

i w n-rze 31 są już poprawne ich wersje. Z jedym małym wyjątkiem - dowódca V Korpusu austriackiego nie nazywał się Station (!) tylko Stadion (to tak jakby napoleońskiego Murata przemianować na Murada). W związku z tym mam pytanie: z jakiej strony można pobrać wzmiankowane przez WZ poprawione żetony i czy można liczyć na znalezienie tam "poprawki" nazwiska w/w dowódcy austriackiego? Dla zainteresowanych tą epoką nie jest to rzecz bez znaczenia :wink:
Jakieś dziwne wydają mi się też zamieszczone na żetonach mundury niższych rangą dowódców austriackich, ale może Autorzy tych wizerunków korzystali z lepszych źródeł historycznych więc nie będę się przesadnie czepiał :wink:

Drugim drobniutkim "ale" jest odnalezione w tekście opisującym bitwę pod Montebello 1859 zdanie iż Austriacy poruszali się po północnych Włoszech dość ślamazarnie i że było to tradycyjne tempo poruszania się wojsk austriackich. Co do pierwszego to zgoda - głównodowodzący Austriakami feldcechmistrz Gyulai zachowywał się nie raz i nie dwa jakby był na wycieczce a nie na wojnie, ale ciekawy jestem istnienia źródeł lub regulaminów wojskowych, które odgórnie narzucałyby armii austriackiej powolne tempo marszu...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 02 Sie, 2010   

WZ napisał/a:
Postaram się jeszcze dzis zrobić wszystkie do Montebello i wyślę Danielowi
Będą do wydrukowania na stronie w wysokiej rozdzielczości.
A niezależnie od tego wydrukuję je w nr 31

każdy kto wyśle do mnie maila na adres wzalewski@o2.pl
z prośbą o te żetony dostanie je zwrotnie w najwyższych z możliwych rozdzielczości

Cały czas aktualne

Odpowiedz do tematu