To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Taktyka i Strategia - Forum

System 'Wielkie bitwy' (WB-95) - Budapeszt

stanley - Śro 03 Sty, 2018

A Budapeszt 1944-45 to już został wydany?
Wojciech Zalewski - Nie 07 Sty, 2018

za kilka dni bedzie rozsyłany
Wojciech Zalewski - Nie 14 Sty, 2018

od środy rozpoczynam wysyłkę
Grisznak - Śro 24 Sty, 2018

Moje wrażenia "na gorąco" (tzn. po otwarciu i rozegraniu 1 scenariusza):
- czytelniejsza niż np. w Stalingradzie, mapa.
- bardzo dobra jakość żetonów, o ile poprzednio miewałem zastrzeżenia, tak obecnie już nie mam
- zróżnicowanie scenariuszy - od dłuższych po krótsze.
- brak toru etapów na mapie (acz w zamian mamy dwie najważniejsze tabelki)

Jeśli chodzi o grywalność, to zapowiada się nieźle, w pierwszym scenariuszu Rosjanie wygrali, ale dosłownie na styk. Rozciągnięcie niemieckiej obrony sprawia, że nie ma tut tak często bonusów za koncentrację (częściej dostają je Rosjanie), zaś gwiazdki nabierają większego sensu, bo faktycznie pokazują przewagę jakościową w kontrze do ilościowej.

No i lubię, gdy na planszy jest kolorowo od różnych rodzajów żetonów.

Mlavius - Śro 24 Sty, 2018

Grisznak napisał/a:
Moje wrażenia "na gorąco" (tzn. po otwarciu i rozegraniu 1 scenariusza):
- czytelniejsza niż np. w Stalingradzie, mapa.
- bardzo dobra jakość żetonów, o ile poprzednio miewałem zastrzeżenia, tak obecnie już nie mam
- zróżnicowanie scenariuszy - od dłuższych po krótsze.
- brak toru etapów na mapie (acz w zamian mamy dwie najważniejsze tabelki)

Jeśli chodzi o grywalność, to zapowiada się nieźle, w pierwszym scenariuszu Rosjanie wygrali, ale dosłownie na styk. Rozciągnięcie niemieckiej obrony sprawia, że nie ma tut tak często bonusów za koncentrację (częściej dostają je Rosjanie), zaś gwiazdki nabierają większego sensu, bo faktycznie pokazują przewagę jakościową w kontrze do ilościowej.

No i lubię, gdy na planszy jest kolorowo od różnych rodzajów żetonów.

Jeśli się nie mylę to prowadzisz kanał na YT. Zrobisz jakiś film na temat wrażeń po pierwszych rozgrywkach/wyjęciu z pudełka?

hofner - Śro 24 Sty, 2018

Ile etapów trwają poszczególne scenariusze?
1 to okrążenie Budapesztu, 5 to wiosenne przebudzenie jakie nazwy maja scenariusze od 2-4 ?

Grisznak - Śro 24 Sty, 2018

hofner napisał/a:
Ile etapów trwają poszczególne scenariusze?
1 to okrążenie Budapesztu, 5 to wiosenne przebudzenie jakie nazwy maja scenariusze od 2-4 ?

Okrążenie: 11 etapów
Konrad I: 7 etapów
Konrad II: 11 etapów
Konrad III: 15 etapów
Tavaszi Ebredes: 17 etapów

Ile żetonów ( Niemcy, Rosjanie i ich sojusznicy) liczy operacja Konrad może to byc przybliżona liczba. Dziękuję za odpowiedz
Wojciech Zalewski - Śro 24 Sty, 2018

który Konrad? bo sa trzy

Konrad I

[ Dodano: Pią 26 Sty, 2018 ]
Wojciech Zalewski napisał/a:
który Konrad? bo sa trzy

Konrad I.

Grisznak - Sob 27 Sty, 2018

Rozegrałem drugi scenariusz z "Budapesztu 1945", czyli "Konrad I". Było ciężko - Niemcy mają do wyboru albo przedzierać się przez niewdzięczny, górzysto-lesisty teren na lewym skrzydle i wzdłuż, gdzie Rosjan jest zachęcająco mniej, ale gdzie łatwo opóźniać atak, albo w centrum (gdzie jednak trzeba zdobyć Bicske), albo na prawym skrzydle, tam jednak Rosjan jest najwięcej. Przy czym nie można żadnego kierunku zupełnie odpuścić, bo to zaproszenie do kontrataku.

Jako że była to pierwsza rozgrywka, to grałem tak, aby "wyczuć" sytuację. Na lewym skrzydle jednostki IV K.panc SS dotarły na wysokość Zsambek, jednak na wzgórzach pod Budapesztem Rosjanie stworzyli już na tyle mocą linię obrony, że jej szturmowanie wydawało się niedorzeczne. W centrum niemieckie natarcie utknęło na Bicske, które było skutecznie bronione przez radziecki XVII K.panc. Na prawym skrzydle doszło do ciężkich walk o Szekesfehervar, który ostatecznie Niemcy zdobyli, ale trwało to większą część scenariusza i dopiero pod jego sam koniec można było na tym kierunku ruszyć dalej. Szkoda, że nie przydzieliłem tu większych sił, bo gdyby zabezpieczyć ten kierunek szybciej, to być może właśnie tam tkwił klucz do sukcesu i szybkiego ataku na Erd (ale tu pojawia sie ryzyko łatwego odcięcia atakujących przez odepchniętych, ale nie pobitych Rosjan).

Ostatecznie rozgrywka skończyła się całkiem historycznie. Scenariusz jest krótki (trwa siedem dni) i dość dramatyczny w rozgrywce, bo Niemcy w zasadzie nie mogą zmarnować czasu, pozwolenie sowietom na zbudowanie mocniejszego punktu oporu (w Bickske czy Szekesfehervarze) szybko sprawia, że mamy deja vu z Bastogne albo St. Vith :) W efekcie trzeba atakować tak szybko jak się da i spychać Rosjan, nie mając zbyt wiele czasu na zbieranie sił i tworzenie miażdżącej przewagi na wybranych punktach. Podsumowując, przyjemna rozgrywka. Na przyszłość można się pokusić Rosjanami o atak na Budapeszt, pozostawiając ciężar obrony na reszcie wojsk sowieckich. To bardziej hazardowe zagranie, ale warte wypróbowania.

Byku84 - Pon 29 Sty, 2018

Grisznak wrzucisz jakąś recenzję Budapesztu na YouTube ?
Grisznak - Wto 30 Sty, 2018

Byku84 napisał/a:
Grisznak wrzucisz jakąś recenzję Budapesztu na YouTube ?

Mam dość zapchany grafik, ale postaram się, może jakoś pod koniec tygodnia albo na początku następnego. Acz po dwóch scenariuszach (z pięciu) jestem bardzo pozytywnie nastawiony.

Baron83 - Śro 09 Maj, 2018

Scenariusz Wiosenne Przebudzenie - kto jest umocniony, a kto nie? O RKKA nie ma żadnej uwagi, co do umocnienia i tak rozstawiłem. U Niemców u góry w stopce pisze, że umocnieni. W uwagach z kolei zapis, że symbol u oznacza umocnionych...

I uwaga natury ogólnej do przepisów: czy biała gwiazdka powinna działać w ataku na umocnione czołgi? Niemcy mają tyle białych gwiazdek, że gra jest dla nich spacerkiem, a sowieckie czołgi nie są żadnym atutem, wręcz przeciwnie - lepiej byłoby je zdjąć z mapy, bo tylko dają mody przeciwnikowi.

Ogółem skłaniam się do oceny 9/10, ale dam ją po rozegraniu ostatniego scenariusza.

Wojciech Zalewski - Czw 10 Maj, 2018

jesli jest U lub u to sa umocnieni ci wybrańcy
nie jest to takie wcale łatwe :) , ale różnie bywa
nadmieniam, że z 1 pola mozna uzywać max 3 gwiazdek