Odra 1945
1. Fale Odry
Scenariusz ten symuluje forsowanie dużej przeszkody wodnej siłami 4. Armii Pancernej (I,XI KPanc. XX KA ). Potężne przygotowanie artyleryjskie, atak piechoty, opanowanie przyczółków i przeprawa jednostek pancernych. Ważne są wszystkie elementy ale myślą przewodnią musi być szybkość działania i koncentrowanie wojsk na wybranym kierunku.
Przeciwnikiem sowietów jest, z początku jest jedynie 549. Dywizja Grenadierów Ludowych. Jej skromne siły stanowią jedynie przesłonę na linii rzeki. Do przeciwdziałania przyczółkom Niemcy utworzyli dwa odwody: 18. DGren.Panc, i 103. BPanc, wspartą Brygadą Zapasową Herman Goering. Jednak odwody te mogą wejęć do walki dopiero na osobistv rozkaz dowódcy obrony tego odcinka a to może się opóźnić nawet o kilka godzin. Tym niemniej, gdy te odwody już ruszą, to ich siła może drastycznie przechylić szalę zwycięstwa na stronę Niemców. Dla tego też do pierwszej linii jak najszybciej należy wprowadzić sowieckie brygady pancerne. Do tego celu służą mosty pontonowe - dla każdego korpusu po jednym.
SzczegĂłĹy
2. Krylia Sowietów
Scenariusz ukazuje końcowy okres działań wojennych na wschodnich przedpolach Berlina. Ostatnie zwarte jednostki niemieckie, próbują stawić opór sowieckiej nawałnicy. Ich sytuację komplikuje działalność Amerykańskiej brygady specjalnej oraz potężne uderzenie V Korpusu z północnego zachodu. Tak naprawdę idzie tylko o tras. Hitler w podziemiach Reichstagu wydał rozkaz walid do końca, każdy dom to twierdza.
Nad Odrą rubieże obronne ząjął elitarny Korpus Pancerno-Spadochronowy "Herman Goering", w Zagłębiu Ruhry umocniła się 6 DGór. SS zaę samego Berlina broniła osławiona 352 DP. Liczono też na wsparcie, wycofującego się z Danii 77ó Korpusu Artylerii Ludowej i Kombinowanej Brygady Pancernej.
Wojska te zostały zaatakowane ze wschodu przez KPanc. KUTUZOW, wsparty 3. i 5. BSpad oraz polską 1. DP Z drugiej strony atakował V KA w składzie: 29. DP 5. DPanc. i Grupa Artylerii. Atak z południa przeprowadziła 3 Brygada Specjalna. W toku działań ta ostatnia jednostka znalazała się w całkowitym okrążeniu i jedynym dla niej ratunkiem było wycofanie się na północ lub oczekiwanie na szybkie natarcie V KA. Zanim jedak do tego dojdzie, korpus ten musi przebić się przez Zagłębie Ruhry, a to nie jest proste zadanie.
Również Sowieci nie mają łatwego zadania - muszą sforsować Odrę, która jest dużą rzeką.
SzczegĂłĹy
3. Fale Odry II
Druga część operacji FALE ODRY rozgrywana jest na załączonej do czasopisma mapie (hipotetycznej) południowej Germanii. Atakujące na tym odcinku wojska sowieckie (I. Armia Pancerna Gwardii) składały się z czterech korpusów: 1. Zmech, I. Panc.Gw., 7. Kaw. i 34. Strz.) i były najlepszymi wojskami Armii Czerwonej.
Ich przeciwnik również nie należał do słabeuszy. O ile przełamanie linii Odry nie nastręczało większych kłopotów o tyle walki na kierunku Drezna i Berlina stawały się coraz zacieklejsze.
Otóż z południa - z Czech - nadchodził Korpus GROSSDEUTSCHLAND. Wycofywał się on z Pragi i szedł na odsiecz Berlina. Doszło do boju spotkaniowego, w którym zwycięstwo przechylało się ze strony na stronę.
Ważnym jest w tej walce by nie stracić dróg zaopatrzenia. Są nimi dla Sowietów pola wschodniej krawędzi planszy a dla Niemców: Konigs i Benerkowo.
SzczegĂłĹy
|