Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Aktualności | Sklep | Księgarnia | Punkty sprzedaży | Wydane gry | Archiwum | Errata | Scenariusze |
| Komentarze do gier | Armagedon | Redakcja | Linki | Pliki do pobrania |
| Forum (english) |
Zamówienia można składać telefonicznie pod numerem 22 867 65 64 lub 502 05 37 36
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Kasserine 1943

1. Intercity 18
Operacja PATTON w której alianci widzieli rozwiązanie problemu niemieckiego w Afryce spaliła na panewce. Mimo przewagi sił, wojska amerykańskie i brytyjskie nie potrafiły przełamać umiejętnie broniących się się jednostek górskich należących do 334 DP. Na domiar złego po trzech dniach natarcia stwierdzono, że na pole bitwy wróciły dywizje pancerne DAK. Zaskoczenie było zupełne. Te szybkie i dobrze wyszkolone jednostki z marszu przełamały amerykańskie pozycje abronne na przełęczy Kasserine i opanowały prawie nie bronione ogromne składy zaopatrzenia w Tebessie. Jednak Niemcy nie zamierzali atakować dalej. Wiedzieli bowiem, że największe zagrożenie niesie im ofensywa brytyjskiej 8 Armii Motgomerego. Dlatego też jedyne co zamierzali w tej chwili zrobić, to wywieźć jak największe ilości materiałów pędnych za swoje linie obronne.
Również i Amerykanie zdawali sobie sprawę ze znaczenia jakie miało paliwo dla dalszego przebiegu operacji tunezyjskiej. Postanowiono więc doprowadzić do jak najszybszego odbicia Tebessy. Jednak priorytet stanowiło uniemożliwienie wywozu z tej bazy choćby litra benzyny.
Amerykański plan zakładał nie tylko odbicie Tebessy, postanowiono również, że w kleszczach okrążenia powinny znaleźć się również niemieckie dywizje szybkie. W nocy poprzedzającej atak przy całkowitej ciszy w eterze, bez żadnych świateł - wojska alianckie zajęły pozycje wyjściowe. Tymczasem Niemcy nie spodziewając się reakcji aliantów na swych głębokich tyłach, umocnili swoje dywizje wokół bazy w Tebesse i rozpoczęli wywóz paliw.
20 marca alianckie natarcie, początkowo przy słabym oporze, z powodzeniem i przy niewielkich stratach zaczęło realnie zagrażać niemieckim wojskom nadal stacjonującym pod Tebessą. Brak jakiejkolwiek rekcji ze strony DAK mógł doprowadzić do klęski tego korpusu.

Szczegóły

2. Odwet
Po zakończeniu operacji mającej na celu zniszczenie aliantów na przełęczy Kasserine, Niemcy zdecydowali się na obronę zajętych terenów. Wybrali w tym celu taktykę promowaną przez Rommla - "skorupa, poduszka, młot". Jej podstawowym założeniem było stworzenie osłony kordonowej wzdłuż całego zajętego obszaru i skoncentrowanie w dwóch miejscaeh silnych odwodów pancernych. Taktyka ta doskonale spełniała swe zadanie w sytuacji, gdy przeciwnik atakował w dwóch, trzech miejscach i można go było skontrować szybko i skutecznie. Jednak w przedstawionej sytuacji ilość kontratakujących dywizji alianckich przekroczyła 5.
Sytuacja stała się poważna, gdyż atak aliancki groził totalną destrukcją DAK i to nie tyle w wyniku walki co odcięcia od zaopatrzenim przez brytyjską 6 DPanc. Jednostka ta umiejętnie dowodzona, najpierw zmusiła do odwrotu niemieckie regimenty, należące do 334 DP, po czym uderzyła na południe i zagroziła drodze odwrotu całego DAK. By temu przeciwdziałać ściągnięto w trybie natychmiastowym z linii Mareth włoską 134 DPanc. Jednak jej podododdziały wkraczały do walki częściami i nie były w stanie wykonać skonsolidowanego ataku na Brytyjczyków, przyczyniły się jednak do utworzenia w miarę stabilnej linii oporu.
Ciekawą rolę odegrała, w bitwie francuska DP "Oran". Okrążana pod koniec grudnia 1941, broniła się dzielnie przez ponad trzy tygodnie. Co prawda Niemcy nigdy jej poważnie nie zaatakowali spodziewając się, że Francuzi nie rozpoczną działań ofensywnych. Ich opiniapotwierdziła się w całości: Francuzi okopali się i oczekiwali konfrofensywy aliantów, by stwierdzić później, że to ich dzielna postawa pozwoliła na zwycięstwo w kampanii styczniowej.
Scenariusz nie należy do najtrudniejszych, jednak jego wyniki zależą w głównej mierze od szybkości działania na początku gry.

Szczegóły

3. Abu Dabi
Batalia, jaką Wam tym razem zaproponuję toczy się na planszy do gry KASSERINE 1943. Scenariusz zakłada, że Niemcy utrzymali się w Afryce do roku 1945, gdzie ściągnęli liczne wojska pancerne, w tym osławione z powodu okrucieństwa na froncie wschodnim jednostki SS.
W styczniu tego roku Niemcy podjęli ostatnią próbę przejęcia inicjatywy. Wykonali uderzenie Kampfgruppe STANICK (tylko wojskami SS). Mimo początkowych sukcesów zostało ono jednak powstrzymane na równinach pod Sbeitlą. Niestety, alianci nie posiadali dostatecznych sił, by zniszczyć całkowicie przeciwnika. Na pomoc okrążonym SS-manom wyszło kolejne uderzenie. Tym razem atakował dwudywizyjny korpus pancerno-spadochronowy "Hermann Goering". Było to całkowitym zaskoczeniem dla Amerykanów, którzy na podstawie doniesień wywiadu określli sytuację jako stabilną i raczej spodziewali się szybkiego zniszczenia okrążonych faszystów niż ich kolejnego zrywu. W ten sposób doszło do krwawęj bitwy, w której każdy dzień decydował a losach głównego zgrupowania Afrika Korps.
Przegrana Niemców przekreśla ich szanse na dalsze prowadzenie wojny w Afryce. Lecz ich zwycięstwo może pokrzyżować plany aliantów na i tak już spóźnione lądowanie w Europie.
Scenariusz mało skomplikowany, ale pozwala na rozwinięcie skrzydeł.

Szczegóły