Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Forum (english) |
Przepraszamy, strona w budowie
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Charków 1942

1. Czerwony świt
Bladym świtem, styczniowej nocy roku 1942, na południe od Charkowa, rozpoaęta się jedna z pierwszych radzieckich ofensyw na froncie wschodnim. W pasie o szerokości ponad 90 km do natarcie ruszyły wojska trzech armii ogólnowojskowych (9, 57 i 6). Atak ten był zupełną niespodaanką dla wszystkich sztabów niemieckich. Przyczyny takiego stanu rzeczy były co najmniej dwie. Po pierwsze warunki pogodowe jakie wówczas panowały praktycznie uniemożliwiały ruch wojsk, temperatura powietrza spadła do -30 , a wysoki śnieg paraliżował wszelkii ruch, nawet po drogach. Po drugie, ogólna sytuacja na froncie wschodnim tej zimy była taka, że gros jednostek wojskowych zarówno niemieckich jak i sowieckich walczyło na śmierć i życie na przedpolach Moskwy. Nikt zatem (po stronie niemieckiej) nie mógł prrypuszczać, że w odległym o ponad 1000 km stepie charkowskim można skoncentrować niezauważenie trzy armie i pchnąć je do przeciwuderzenia.
Analizując radziecki plan działania, można jednoznacznie stwierdzić, że nosi on znamiona decyzji jak najbardziej przemyślanej i logicznej. Tradycja walk jakie toczyli Rosjanie już od najdawniejszych czasów była taka, że na głównym odcinku frontu prowadzili oni działania opóźniające by jak najszybciej wyhamować impet natarcia nieprzyjaciela, zaś na skrzydłach prowadzili działalność aktywną, częstokroć wykonując pizeciwudeizeenia w skali korpusu lub armii. Działania takie były możliwe jeśli weźmie się pod uwagę liczebność Armii Czerwonej, która z miesiąca na miesiąc stawała się coraz silniejsza (w tym wojska z granicy chińskiej) a jej przeciwnik był coraz słabszy. Tak było za Napoleona, tak było i w roku 1941/2.
Efektem przeciwuderzenia ze stycznia był wyłom głębokości ponad 100 km i szerokości do 90 km. Z tej pozycji mogliby teoretycznie wyjść na tyły niemieckiej 6 Armii, broniącej Charkowa lub też skierować się na południe na tyły walczących na Krymie i pod Rostowej 17 Armii i 1 Armii Pancernej. Sytuacja była naprawdę groźna i nie należało jej lekceważyć. By przeciwdziałać sowieckim postępom, w powstały wyłom skierowano wszystkie odwodowe dywizje włącznie z rumuńskim korpusem spod Odessy. Po ponad miesięcznych starciach udało się Niemcom powstrzymać to natarcie i zadać atakującym ogromne straty, głównie w sile żywej. Przyczyną tego nie była jednak postawa żołnierza niemieckiego a wspomniane wyżej warunki pogodowe. Rosjanie bowiem ulegali masowo odmrożeniom a w skrajnych przypadkach zamarzali w niezliczonych zaspach.

Szczegóły

2. Otton III
Szala zwycięstwa szybko przechylała się na stronę Niemców. Dzień po dniu niszczono sowieckie dywizje, a dzielni sołdaci ginęli tysiącami. Nic nie było w stanie zatrzymać faszystowskiego walca w jego drodze na wschód. Nieliczne sowieckie armie dokonywały swoistych cudów na swoich szlakach odwrotu. W oczekiwaniu na odwody coraz słabsze dywizje i brygady cofały się na wschód, do zbawiennego dolnego Dońca. To on miał się stać zbawieniem, i rubieżą, z której zamierzano wykonać natarcie na Niemców... aż do Berlina. Jak jednak wycofać się w sposób zorganizowany przez 60 kilometrów stepu, będąc ciągle pod naciskiem silniejszego niegrzyjaciela?
Trudny scenariusz, ale wykonalny. Trzymając nerwy na wodzy i prowadząc spokojnie działania defensywne można pokusić się o sukces.

Szczegóły

3. Pierwomajski
Niniejszy scenariusz obrazuje skrzydłowe uderzenie wojsk sowieckich. Ich zamiar to okrążenie, osłabionych po dłuższych starciach, wojsk niemieckich skoncentrowanych pod Charkowem. Jednak Niemcy nie dają za wygraną. Ściągają posiłki i próbują skutecznie zablokować ruch nieprzyjaciela. Scenariusz nie należy do najłatwiejszych, a decyduje o tym w głównej mierze szczupłość sił, jakimi dysponują przeciwnicy i ogromne przestrzenie, jakie należy opanować lub kontrolować.

Szczegóły