Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Aktualności | Sklep | Księgarnia | Punkty sprzedaży | Wydane gry | Archiwum | Errata | Scenariusze |
| Komentarze do gier | Armagedon | Redakcja | Linki | Pliki do pobrania |
| Forum (english) |
Zamówienia można składać telefonicznie pod numerem 22 867 65 64 lub 502 05 37 36
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Budapeszt 1945

8. Wiosenne przebudzenie
Rozgrywka ta jest połączeniem scenariuszy "BITWA BALATOŃSKA" i "LEŚNY DIABEŁ". Umożliwia ona rozegranie całej ostatniej ofensywy wojsk niemieckich w roku 1945.
Możliwy jest również wariant dowolny, gdy jeden z niemieckich korpusów pancernych (np. II SS) zostanie przesunięty na inny odcinek frontu (np. za Drawę), w tym celu należy go rozstawić w promieniu 1 pola od dowolnego niemieckiego dowództwa korpusu.

Warunki zwycięstwa
Po zakończeniu ostatniego etapu liczone są punkty zwycięstwa za posiadanie następujących miast:
Kaposvar - 1
Dunafoldvar - 1
Paks - 1
Dunaujvaros - 1
Pecs - 1(za pole).
Mohacs - 2 Pz
Barcs - 1 PZ
Beli Manastir - 1 Pz
Kneżevi Winograd - 1 Pz
Siklós - 1 Pz
Grający stroną rosyjską otrzymuje dodatkowo po jednym punkcie za każde posiadane przez partyzantów miasto (jednostka partyzantów musi w ostatnim etapie w mieście przebywać).

Uwagi
Rosjanie posiadają dwa, a NIemcy trzy żetony lotnictwa każdego dnia.
1 i 12 DPanc SS posiadają po dwie trupie czaszki (TC), natomiast 2 i 9 DPanc SS po cztery TC ma 501 bc, 7 DGór. SS posiada 2 TC. Pozostałe jednostki SS nie posiadają już TC.
Rosjanie mogą postawić trzy mosty przez Dunaj.
Wszystkie mosty zaznaczone na mapie przez Dunaj i Drawę są zniszczone.
Nawały nie mogą być wykonywane.

Inicjatywa
Niemcy

Czas trwania
6 marca - 15 marca

Rozstawienie wojsk
Niemcy i Węgrzy:
357 DP 721 JgV, Sztab LVII K - A59,B20(2)
211 DP - A55,B20(2)
284/96 DP - A47,B21
283/96 DP - A49,B21
287/96 DP - A46,B21
711 DP - Dorog
SL (w) - A51,B22(2)
17 Moz, 219 Brumbar - Komarom (twierdza)
23 DP(w) (-3 SP), 303 Stug - A41,B25
art. VII(w) - Nyergesujfalu
6 DPanc. (czołgi -1 SP) - A38,B27
2 i 3/1 Kaw.(w), 52 kaw SS (w) - A36,B30
2 DPanc.(w) (-3 SP) - A35,B33
Sztab 6 A, art. 6 A, 503 bc (-1 SP), 20 bnc(w) - Mor
3 SS (- 2 SP) - A33,B33
5 SS, (- 2 SP), Sztab IV KPanc SS, 325 Stug, 509 bc (-1 SP) - Szekesfehervar
1 DPanc. (czołgi -1 SP), 1/25 (w) (-1 SP) - Seregelyes
23 DPanc. (czotgi - 1 SP) - A27,B35
9 DPanc.SS, Sztab III KPanc. - A25,B36
12 DPanc SS, Sztab lI KPanc. - A24,B37
2 DPancSS - A23,B38
1 DPanc SS, Sztab I KPanc. - A22,B39
501 bc SS, Sztab 6 A SS, 19 Mo - Polgardi
3 DKaw. - A22,B41
25 i 26 /25 DP (w) (-2 SP) - A22,B42
4 DKaw., Sztab I K - A23,B42
44 DP - A26,B38
356 DP 3 DPanc (-3 SP) - A28,B35(1)
Sztab 2 APanc., art. 2 APanc. - A9,B64
92 BGren. - Keszthely
putk Steyer - A17,B59
750/118 DS - A15,B59
751/118 SDS, 261 BDzSzt. - A13,B60
Sztab LXVIII, art./LXVIII - A14,B61
99/1 DG - A11,B62
16 DGren.Panc., 98/1 DG - A9,B63(1)
Sztab XXII, 184/71 DP - A6,B65(1)
191/71 DP 191 BDzSzt. - A4,B64
194/71 DP - A3,B66
Sztab LXXIII K - Tata
27/13 SS - A37,B21
28/13 SS - A35,B22
3/2 kozacki SS - A34,B24
5/2 kozacki SS - A31,B24
6/2 kozacki SS - A30,B25
104 DStrz. - A30,B30
297 DP - A29,B32
Sztab XV KKoz. SS - Virovitica
Sztab XCI, ort./XCI - Nasice
Sztab XXXIV, art./XXXIV - Dakovo
11 DP - Osijek
1 DKozacka SS - A23,B38
264 DP - Slavonski Brod
1230/41 DP - A9,B27
1231/41 DP - A11,B29
1232/41 DP - A13,B32
117 DP (-2S) - A17,B33 (2)
7 DGórska SS - Okucani
3 DP ustaszy - Daruvar
5 DP ustaszy - Virovitica (1)
7 DP ustaszy - Slavonski Brod
Domobranstwo ustaszy w miastach: - Virovitica, Nasice, Daruvar, Podravska Sanna

Rosjanie:
Sztab 7 A, art. 7 A, 25 BPanc. - A55,B15
art./XXVI I - Levice
art./XXV, art./XXIV - A51,B17(1)
dywizje piechoty 7 Armii Gw. (razem osiem) stoją na polach:
Levice, A61,B16, A56,B17, A54B17, A53B18, A51B19, A49,B20, A47,B20
Cała kawaleria gen. Plijewa - A59,B15(I)
86, 316, 320 DS, 83 BMorska, art./X - A44,B20(1)
252, 19, 49, 59 DS, art./XXIII - A42, B21(1)
180, 109 DS, art./LXXV - A40,B24
52, 223, 108, 99 DS - A38,B25
art./LXVIII - A38,B25
art./46 A, art. panc./46 A, art./XVIII, Sztab 46 A - A41,B21(1)
5, 7, 80 DS, art./XX - A35,B28(I)
41, 62, 69 DS, art./XXI - A33,B30(2)
4, 40 34 DS, art./XXXI - A34,B28(1)
1 RU, 209 BPanc. (u) - A29,B31
art./4 A, art. panc/4 A, Sztab 4 A - A29,B28
155 DS (u) - A26,B33
68 DS, art./XXX (u) - A24,B35
25 DS (u) - A23,B36
233 DS (u) - A19,B38
236 DS, art./CXXXV (u) - A21,B39
74 DS (u) - A21,B41
151 DS (u) - A21,B42
93 DS, art./CIV (u) - A22,B43
66 DS (u) - A23,B44
21 DS, Sztab 26 A, art./26 A - Sarbogard
3 DDes, 78, 163 DS, art./XXXV - A29,B29 (1)
202, 337, 206 DS, art./XXXIII, art./27 A, Sztab 27 A - A24,B28(1)
84 DS - Dunafoldvar
V Kkaw. - A17,B37(1)
II KZmech Gw (-3 SP) - Budaors(1)
XVIII Kpanc. (-2 SP) - A26,B31(1)
I Kzmech. - A22,B31(1)
XXIII Kpanc. (-4 SP) - A35,B26(1)
208 BPanc. - Simontornya
363 BPanc. - A21,B39
364 Bpanc - A21,B42
Sztab 57 A, art./57A, 32 Bzmech., 20 DS - Kaposvar
366 BPanc. - Szigetvar
120 BPanc. - Boglarlelle
4 BMotocyklistów, VII KZmech - Tamasi(1)
122 DS, art./CXXXIII - Pecs
3 DS (u) - A17,B57
10 DS, art./VI (u) - A15,B57
73 DS (um) - A13,B58
61 DS (um) - A10,B60
2999 DS (u) - A8,B61
I/16 jug - A23,B39
II/16 jug - A25,B37
I/36 jug - A28,B37
II/36 jug - A30,B36
I/51 jug - A30,B34
II/51 jug - A31,B32
Sztab 3 Armii jugosłowiańskiej - Beli Manastir
5 DP bułgarska - A32,B30
11 DP bułgarska - A32,B27
16 DP bułgarska - A35,B26
12 DP bułgarska - A36,B23
art./III K bułgarskiego - A37,B27
art./IV K bułgarskiego - A34,B30
bułgarski batalion pancerny, pułk rezerwowy, Sztab I A bułgarskiej - A34,B31
1 DP jug - Vukovar
6 DP jug - Vinkovci
5 DP jug - Żupanja
I/21 DP jug - A15,B36
II/21 DP jug - A18,B37
11 DP jug - A20,B40
Sztab 1 Armii (jug.) - Backa Polana
VI K partyzancki - A20,B19 (I)
X K partyzancki - A25,B20 (1)