Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Forum (english) |
Przepraszamy, strona w budowie
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Bitwy II wojny światowej

4. Prelud
28.IX.1944 - Wczesne godziny poranne, Londyn jak prawie każdego dnia spowity mgłą. Cisza i spokój. Tylko gdzieniegdzie słychać stukot butów, to strażnicy z Home Guard nadzorują bezpieczeństwo miasta. Aż tu nagle około 6.00 przerazający dźwięk rozdwrł powietrze. Hik potężnej eksplozji usłyszał cały Londyn. W sypialni Hitlera rozległ się natarczywy dźwięk aparatu telefonicznego Main Fuhrer, wszystko przebiegło zgodnie z planem.
1.X.1944 - Wybiła pierwsza godzina miesiąca, a wraz z nią nastąpiły eksplozje spadających z nieba "gromów". Kilka dzielnic zostało poważnie zniszczonych, śmierć poniosło kilka tysięcy osób, wiele pozostało bez dachu nad głową. Najtragiczniejsze było w tym wszystkim to, że nikt nie był pewien jakim typem broni zostali zaatakowani Brytyjczycy. próżno przeszukiwano niebo reflektorami, setki myśliwców nocnych nie odnajdowało żadnego celu. Napięcie poczęło się przeradzać w panikę.
13.X.1944 - Trzynasty dzień tajemniczych ataków niemieckich na całym wybrzeżu Anglii. Parlament rozpoczyna wywieranie nacisków na Winstona Churchilla, by w obliczu ciągłych strat wśród ludnosci cywilnej wycofał Wielką Brytanię z wojny. Rząd i Sztab Generalny otrzymują cztery dni na zakończenie bezkarnych niemieckich ataków. Piąty dzień będzie ich dniem dymisji. Tymczasem gdzieś na odległym froncie, w Belgii, batalion szkockiej gwardii (Dyw.Gwardii) po krótkiej walce niszczy kolejną kolumnę transportową i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie sprzęt, który jednostka ta transportowała. Są nią długie na ponad 10m pociski w kształcie cygara oraz coś co przypomina wyrzutnie do nich. natychmiast do akcji przystepują naukowcy i pracownicy wywiadu. Z pierwszych analiz wynika, że są to niemieckie pociski rakietowe V2 o zwiększonej sile rażenia. Ze zdobytych dokumentów jasno wynika, że Niemcy dopiero przygotowują sie do użycia tej broni na skalę masową w najbliższych dniach. Należy zatem w ciągu czterech dni zniszczyć wszystkie wyrzutnie znajdujące się na terenie Belgii. 15 października Imperium Brytyjskie padnie pod ciosem kilkuset rakiet. Do ataku wyrusza sama elita - Dywizja Pancerna Gwardii, ale i jej przeciwnikiem jest nie byle kto - 9 D.Panc. SS. Stoczą ze sobą bój gwardie Churchilla i Hitlera.

Warunki zwycięstwa
Niemcy:
- Za zniszczenie jedostki DG - 3 PZ
- Za zniszczenie każdej innej jednostki - 2 PZ
- Za każdą odciętą od zaopatrzenia w ostatnim etapie jednostkę aliancką - 1 PZ
Alianci:
- Za zniszczenie jedostki SS - 2 PZ
- Za zniszczenie każdej innej jednostki - 1 PZ
- Za każdą zniszczoną baterię V3 - 10 PZ
- Za każde kontrolowane w ostatnim etapie gry pole Roterdanu i Amsterdamu - 1 PZ
- Za każde kontrolowane w ostatnim etapie gry lotnisko, port, fort - 1 PZ
- Za wyparcie wszystkich jednostek niemieckich z Belgii - 10 PZ

Uwagi
- Scenariusz rozgrywany jest na zachodniej części planszy do rzędu pionowego A27 (włącznie).
- Scenariusz rozpoczyna się w pierwszym etapie 14X a kończy w trzecim etapie 17X. Za każdą zniszczoną baterię V3 strona aliancka może przedłużyć bitwę o jedną pełną dobę(decyzja taka musi być podjęta w nocy ostatniego etapu i zakomunikowana przeciwnikowi).
- 1/506 uzbrojony jest w JagdTigery
- Niemcy dysponują 1 L.B, które może działać tylko w nocy
- Lotnictwo bombowe aliantów oddziaływuje na pola sąsiednie tak samo, jak na bombardowane
- Niemcy w tajemnicy rozmieszczają na planszy trzy baterie V3. Nie można ich umieszczać na polach awierających miasta, góry, bagna, forta. Każda bateria musi byc oddalona od innej o co najmniej 4 pola. Jeżeli na polu z baterią V3 znajdzie się dowolna jednostka aliancka, gracz reprezentujący Niemców musi natychmiast zgłosić ten fakt przeciwnikowi, a baterię uznaje się za zniszczoną.
- Niemieckie jednostki Nebelverferów podczas samodzielnych ostrzałów (w tym nawał) mnożą swą siłę razy dwa.
- Każda jednostka, która przez cały etap nocny nie poruszała się, nie była celem żadnego ataku, ani nie brała udziału w walce, odzyskuje 2 punkty siły.
- Strona niemiecka może rozstawić na początku gry 20 żetonów fortyfikacji polowych, 6 pól minowych i 3 zapory p-panc. (nie dalej jak jedno pole od własnych jednostek).

Inicjatywa
Alianci

Czas trwania
14 października, 1 etap - 17 października, 3 etap

Zaoptarzenie
Alianci:
z dróg A10 i A 22
Niemcy:
z dróg na pólnoc od rzeki Gift, Kanału Elżiety, krawędzi zachodniej i pólnocnej. Każda kolumna transportowa może być traktowana jako baza zaopatrzeniowa. Po tym etapie jest zdejmowana z planszy

Rozstawienie wojsk
Alianci:
DG, 43 DP, XXX KA
- nie dalej niż 9 pól od miasta Klun
Niemcy:
8 DFort, 5 DSpad, 180 DP, 3xFlak z kol. transp, grupa pancerna "K"-II SS - na północ od kanału Elżbiety i rzeki Gift

Uzupełnienia:
9 DPanc SS, 2 BAR, pozostałe jednostki II KPanc.SS
- 15 października, 1 etap
- dowolna droga nie będąca pod kontrolą aliantów (na północ od rzeki Gift i Kanału Elżbiety)